ЕВГЕНИЈ ПРИГОЖИН: Еве зошто го окупиравме Соледар! Имаме искусни луѓе, авиони, артилерија и оклопни возила

Шефот на паравоената група Вагнер ја пофали ефикасноста на неговите војници во Украина, каде често се во ривалство со редовните трупи на руската армија, опишувајќи ги како „независни“ и подложни на „челична дисциплина“.

Во видеото објавено синоќа од неговата прес-служба, Евгениј Пригожин зборува за причините поради кои неговите борци успеале да го заземат источниот украински град Соледар.

Пригожин рече дека неговите луѓе се многу искусни и „самостојно ги исполнуваат сите свои цели“, бидејќи имаат свои авиони, артилерија, оклопни возила.

„Најважно е командниот систем, кој е целосно усовршен. Вагнер групата го слуша целиот свет, секој може да го каже своето мислење“, рече Пригожин.

Сепак, додаде тој, откако ќе се донесе одлука, сите мисии се исполнети, никој не може да се откаже.

„Челичната дисциплина ни ја дава таа можност“, рече Пригожин, облечен во маскирна униформа, зборувајќи покрај човекот што го претстави како командант Вагнер во битката за Соледар.

Изјавите на Пригожин изгледаат како нова прикриена критика на руската воена команда, која дури и од некои поддржувачи на Владимир Путин ја обвинуваат дека нема координација и е далеку од реалноста на теренот, наведува Франс прес.

Во последните месеци, Пригожин постојано ги критикуваше командантите на руската армија, особено по украинските воени успеси минатата есен во регионот Харков на исток и Керсон на југ.

Руската војска во петокот објави дека го освоила Соледар без веднаш да ги спомене ловците на групата Вагнер. Преку неговата прес-служба, Пригожин потоа го изрази своето жалење за „постојаните обиди да ги украде победите“ на неговата група.

После тоа руското Министерство за одбрана во ретка постапка објави соопштение во кое ја поздрави „храброста“ на Вагнерците во Соледар.

Групата Вагнер е основана во 2014 година и регрутирала илјадници затвореници да се борат во Украина во замена за намалена казна.

Пригожин (61) во септември призна дека го основал Вагнер по долгогодишно негирање. Оттогаш, тој редовно оди на украинскиот фронт и активно дава изјави преку неговата прес-служба.