Еве како Бакингемската палата реагира на скандалозната книга и обвинението на водителот за расизам: „Подобро ќе му беше…“

Познатиот британски водител Пирс Морган во својата емисија „The talk“ откри кои членови на судот се обвинети за расистички коментари за бојата на кожата на Арчи Харисон, синот на војвотката и војводата од Сасекс .

Видеото е објавено и на неговиот Инстаграм профил каде има 8,7 милиони следбеници. Како реагира Бакингемската палата на неговиот потег? Спорните имиња во повеќе од спорната книга беа објавени во холандската верзија на книгата „Endgame“, додека тие детали не се на англиски јазик. Издавачот и авторот тврдат дека имало грешка во преводот, а Морган рече дека Кејт Мидлтон и Чарлс Трети биле спомнати во контроверзното читање.

Ели Брук, Пирс Морган

Бакингемската палата е вчудоневидена што Пирс Морган ги откри овие детали. Дејли Мејл денеска напиша дека планира да ги преземе „сите опции вклучително и правна постапка и дека сите се згрозени откако имињата станаа вирални на социјалните мрежи“. 

Меган Маркл за првпат зборуваше за расизмот во судот во шоуто на Опра Винфри во 2021 година, кога таа и нејзиниот сопруг Хари зборуваа за Мегсит и за сè што претходеше на нивната одлука да ги напуштат должностите на високи членови на британскиот суд и да се преселат од Лондон во Канада, а потоа во Лос Анџелес и на крај во Монтесито каде што живеат и денес и од каде планираат да се преселат во ЛА.

Меган тогаш рече дека имало неколку разговори меѓу одредени членови на судот за тоа колку „кожата на Арчи може да биде темна“. Таа не сакаше да открие за кого станува збор бидејќи тоа ќе им „наштети на угледот“. Многумина веруваа дека се работи за Чарлс, кој вака реагираше по скандалот со кралицата Камила.

кралот Чарлс

Експертите од британскиот двор рекоа дека потегот на Морган е злобен и срамен, додека ја опишуваат книгата како „навреда на кралското семејство“. Во меѓувреме, книгата на холандски јазик беше повлечена од продажба во рок од 48 часа, но некои луѓе добија копии.

„Мислам дека тоа е погрешна работа бидејќи, на некој начин, им помага на Хари и Меган да ја нарушат репутацијата на кралското семејство, да го казнат и понижат. Тоа е толку непотребно, злобно и гадно. Мислам дека е многу погрешно од него да каже имиња. Мислам дека сите треба да замолчиме затоа што не сме на страната на Омид Скоби, нели? Морган сигурно не е. Тој не е на страната на Хари или на страната на Меган и мислам дека тоа е навистина грешка“, рече Анџела Левин за потегот на Пирс Морган.

Судскиот експерт Ричард Фицвилијамс се согласил, истакнувајќи дека Морган не требало да направи такво нешто бидејќи околностите се многу сериозни. 

,,Наеднаш да се сврти вниманието на нацијата и да се движи на овој начин, мислам дека е апсолутно срамно, и тоа само покажува дека одредени поединци би направиле сè за да добијат публицитет“, напиша Дејли Меил.