ЕВЕ КАКО БЕЛИТЕ ВЛАКНА ПОВТОРНО ДА ПОТЕМНАТ: Сè што треба да направите е ОВА

0

Боење на сивата коса на главата може да биде вистинска мака, особено ако се уште сте премногу млади за тоа.

Нашата коса станува сива кога фоликулите на косата паѓаат од скалпот и се создава одредена количина на меланом, а понекогаш хемикалиите што ги ставаме на косата може да го забрзаат процесот.

Еве неколку природни решенија за овој проблем:

Кромид

Излупете го и исечкајте го кромидот додека не добиете паста. Со него масирајте го скалпот и косата и оставете да отстои околу 30 минути. Покријте ја главата со капа за туширање за да го задржите кромидот надвор од вашите очи. Користете добар шампон за да ги измиете сите парчиња и непријатниот мирис на кромидот. Повторете го ова секој ден околу една недела и ќе видите резултати.

Сок од лимон и цариградско грозде

Цариградско грозде веројатно не е нешто што го користите секој ден, но можеби е клучот за вашите проблеми. Може да се купи во продавници, а може да се купи и во прав од цариградско грозде, кој најдобро се меша со сок од лимон и се масира во скалпот и косата.

Сок од лимон и кокосово масло

За повторно да ги затемните сивите влакна, нанесете мешавина од сок од лимон измешана со кокосово масло. Повторете ја постапката секој ден додека не ги видите резултатите. Дополнителна предност на оваа смеса е тоа што е многу добра за косата.

Сок од морков

Можеби не е вообичаено, но ова е еден од производите што ќе и помогнат на вашата седа коса без да ја ставите врз неа. Наместо тоа, пијте сок од морков, докажано е дека прави чуда за вашата коса.

Црн чај

За оние со кафеава коса кои сакаат да ја потемнат косата, природната боја од црниот чај го прави токму тоа, ги зајакнува и кератинот и меланинот во вашата коса. За максимални резултати, мијте ја косата со црн чај секој ден.

Сусам

Скршете ги и масирајте го скалпот три последователни дена за да го поттикнете производството на кератин и меланин.