Еве како изгледа стан во Киев по удар на руски дрон! Младиот човек бил во куќата во моментот на нападот (ФОТО, ВИДЕО)

Рано утринава руските сили ја нападнаа Украина користејќи 20 беспилотни летала и две крстаречки ракети „Калибар“, од кои половина беа насочени кон главниот град Киев.

Ал Џезира ја објави изјавата на Јуриј Игнат, портпарол на командата на украинските воздухопловни сили, дека сите борбени беспилотни летала и двата проектили се соборени.

Новинарската агенција ЕРА објави фотографии од она што остана од станот во Киев кој беше погоден од урнатини од пресретнат дрон.

Станот е речиси целосно уништен, а на еден од ѕидовите има огромна дупка низ која се гледа соседната зграда.

Украинскиот весник на англиски јазик ,,Киев пост” известува за ,,Радио Либерти Украина” дека 23-годишно момче кое случајно се нашло во станот во моментот на нападот е рането, без да наведе детали.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, на Телеграм објави дека пожарникарите пронашле тело на едно повредено лице додека го гаснеле пожарот по рускиот напад во областа Подилски.