Еве што предизвикува зголемување на шеќерот во крвта: Храната не е единствениот виновник за скокот на гликозата

0

Иако јадењето големи количини на јаглехидрати, особено храната со додаден шеќер и без влакна, го преплавува крвотокот со гликоза и може да предизвика драматично зголемување на шеќерот во крвта, постојат и други фактори кои можат да предизвикаат зголемување на шеќерот во крвта.

Јаглехидратите (без разлика дали се овошје, житарки или слатки) на крајот се разградуваат и метаболизираат во гликоза. Сепак, id истакнува навики кои немаат врска со тоа што и колку јадете, а исто така, влијаат на тоа како вашето тело го регулира шеќерот.

Значи, ако неодамна сте ја тестирале крвта и сте забележале покачено ниво на гликоза, или ако се чувствувате слабо на енергија, тоа може да се должи на една (или повеќе) од овие четири причини.

Стресот

Под стрес се ослободуваат голем број на хормони како адреналин и кортизол. Во вистински стресни ситуации каде што постои реална опасност (да речеме дека ве брка мечка), ослободувањето на овие хормони ја зголемува вашата будност и производството на енергија – што значи дека шеќерот во крвта ќе ви се зголеми. Но, во овие краткорочни ситуации, тој енергетски скок е всушност пожелен.

Проблемот настанува кога стресот не исчезнува. Работниот стрес, финансиските грижи, меѓучовечките проблеми, родителството и секојдневните непријатности исто така ги активираат овие хормони. Хронично високите нивоа на кортизол, исто така, може да го зголемат нивото на шеќер во крвта.

Што можете да направите за ова? Елиминирањето на стресот не е нужна цел овде, но обидете се да управувате со стресот во вашиот живот. Тоа може да биде преку практикување медитација, јога, ароматерапија и слично.

Недоволното спиење предизвикува зголемување на нивото на кортизол во текот на денот и го прави телото помалку ефикасно во намалувањето на високите нивоа на шеќер во крвта

Лош сон

Спиењето влијае на шеќерот во крвта на неколку начини. Недоволното спиење може да предизвика зголемување на нивото на кортизол во текот на денот (зголемување на гликозата) и да го направи телото помалку ефикасно во намалувањето на високиот шеќер во крвта.

Недостатокот на сон, исто така, може да создаде нерамнотежа во хормоните на гладот, па може да забележите дека се чувствувате гладни во текот на денот и се чувствувате помалку сити после јадење. Обидете се да одржувате квалитетен сон со избегнување на екраните еден час пред спиење.

Недоволна физичка активност

Малата физичка активност е поврзана и со лошата контрола на шеќерот во крвта. На мускулите им е потребна енергија за да се движат за време на вежбањето и ќе црпат гликоза од крвта.

Истражувачите во студија од 2022 година откриле дека одење (или дури и стоење) две до пет минути на час или два после јадење е доволно за да има значително влијание врз нивото на гликоза во крвта. Поинтензивното вежбање секако би имало уште поголем ефект.

Затоа, не останувајте долго во седечка положба, особено после јадење. Во текот на денот, правете кратки паузи за прошетки и не заборавајте да вклучите подолги кардио и тренинзи за сила во вашата неделна рутина.

Јадете доцна навечер

Не секогаш само тоа што го јадете влијае на нивото на шеќер во крвта, туку и кога јадете. Телото има тенденција да биде метаболички поактивно наутро, што значи дека е подобро подготвено ефикасно да ја вари храната, да ја исчисти гликозата од крвта и потоа да ја користи.

Доцните вечерни оброци, непосредно пред спиење доведуваат до продолжен одговор на гликозата во крвта во поголема мера отколку конзумирањето на истиот оброк само четири часа порано навечер.

Со оглед на тоа дека вечерата е голем оброк за многу луѓе, размислете да го поделите внесот на калории помеѓу појадок и ручек и да вечерате порано, наместо веднаш пред спиење.