Еве што треба да пиете за се заштитите од вируси и болести: лекарот советува да направите чај од овој дел од мандарината и камилицата

Ја фрлате кората од мандарина? Но, познатиот лекар Михаил Кутушов препорачува нивно користење во лекување и превенција на многу болести.

Еве што да пиете за да исчезнат сите вируси и болести оваа зима

Ја фрлате кората од мандарина? Познатиот лекар, професорот Михаил Кутушов силно препорачува секој да го користи овој производ достапен за секого во лекување и превенција на многу болести.

Според него, сувата кора содржи повеќе витамини од пулпата на мандарина! Лушпите се богати со есенцијални масла, пектин, калиум и фосфор, кој е многу корисен за срцето, го подобрува функционирањето на имунолошкиот систем, црниот дроб и гастроинтестиналниот тракт.

Друг важен микронутриент кој се наоѓа во кората на мандарини и други цитрусни овошја е природниот флавоноид хеспередин, форма на витамин П растворлива во вода, која има подеднакво импресивни придобивки.

Лекарот советува да се подготви пијалок

Едноставна лушпи од мандарина и камилица ќе го подобри функционирањето на цревата и панкреасот:

  • Во 200 мл истурете неколку кори од мандарина и 1 лажичка камилица. вода и оставете да зоврие. Оставете да се излади. Секој ден е подобро да се подготви нова лушпа.
  • Можете исто така да сварите кора од мандарина за болести на респираторниот систем (бронхитис или акутни респираторни инфекции) – оставете го пијалокот да се вари и земете го со мед.

Кората од мандарина е добра и за дијабетес, треба подобро да се вари без шеќер, а да се пие во мали количини. Во овој случај, подобро е прво да се исушат корите, а дури потоа да се подготви лушпа од нив.