ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ШПИОНСКИ СКАНДАЛИ НА ДЕЦЕНИЈАТА! ФУДБАЛСКИОТ ТРЕНЕР РАБОТЕЛ КАКО ДВОЕН АГЕНТ И МУ ДАВАЛ ТАЈНИ НА ПУТИН

0

Откриен идентитетот на човекот во центарот на најголемиот скандал на германското разузнавање во последната деценија.

Германија ја тресе голем скандал откако беше откриен идентитетот на руски шпион во таа земја. Станува збор за 52-годишниот Карстен Линке, кој беше уапсен на крајот на минатата година, но не се знае(ше) точно кој е тој.

Линке е обвинет од германската тајна служба БНД за предавство и учество во еден од најголемите шпионски скандали во оваа деценија. Според The ​​Telegraph, Линке бил двоен агент и работел за БНД, а потоа секоја информација ќе им ја пренел на Русите. Овој татко на две деца бил почитуван член на БНД за која шпионирал и следел странски комуникации, а бил задолжен за внатрешна безбедност. Сега тој е обвинет дека им дал на Русите доверливи информации, од кои некои се однесуваат и на ситуацијата во Украина, открива Der Spiegel.

Пред апсењето, Линке бил еден од најдобрите агенти на БНД и имал пристап до чувствителни информации, а волонтирал и како тренер во фудбалската школа на ТСВ Вајлхајм. Во неговиот роден Вајлхајм, Линке тренираше неколку тимови во помладите возрасни групи на локалниот клуб и им кажа на луѓето дека е војник.

Курирот го сретнал на скара

The ​​Telegraph пишува дека на скарата што ја организирал за клубот во кој работел, Линке запознал германски бизнисмен со руско потекло кој станал негов курир и му пренел информации на Владимир Путин.

Курирот, кого Германците го нарекуваат Артур Е. , наводно ја посетил Москва и пренесувал чувствителни информации. Курирот сега соработува со властите на кои им открил како бил платен за неговите услуги. Полицијата сега истражува дали Линке бил член на поголема мрежа во рамките на БНД или дали сè правел сам.


Омилен во заедницата

Жителите на Вајлхајм велат дека Линке бил познат по својата посветеност на фудбалскиот клуб, но и дека порано исчезнувал неколку месеци. Колегите од клубот велат дека на младите фудбалери им бил како татко, а родителите биле тажни кога тој морал да замине во Берлин „поради работа“ и престанал да ги тренира нивните деца.

Иако беше во Берлин, Линке се враќаше за викенди, а еден ден во декември минатата година престана да доаѓа. Германската полиција го уапсила поради шпионирање. Сега се сомнева дека неговата шпионска работа може да се поврзе и со TSV Weilheim, бидејќи тој застанувал во клубот за време на викендите и организирал разни настани, па на споменатата скара се сретнал и со соработникот Артур Е.

И двајцата служеле во германската војска, па брзо се поврзале, а 31-годишниот Артур Е. ја напуштил војската во 2015 година и направил сериозна деловна кариера поради која многу патувал. Во последните години тој ги зголеми своите патувања во Москва, а постои теорија дека бил платен од режимот на Путин и дека со намера бил пратен на скара. Артур призна дека во два наврати во Москва им предавал на агентите на ФСБ на вечера.

Високо оценет во БНД

Тој тврди дека Линке го измамил да мисли дека работи тајно за германската влада. Линке имаше висока позиција во редовите на БНД, па како таков беше многу вреден за Русија. Неодамна му беше доделена улога на шеф на оддел кој има задача да ги проверува кандидатите да се приклучат на агенцијата и, иронично, да се погрижи агенцијата да не е инфилтрирана од шпиони од други земји.

  • Ова е став кој им беше многу интересен на Русите бидејќи можеа да ги искористат заднинските информации што тој ги собра за агентите на БНД за да ги искористат против нив. Рангот што го имаше на негова возраст значеше дека е на пат да преземе една од четирите најдобри работни места во агенцијата пред да се пензионира, изјави за The ​​Telegraph Ерих Шмит-Енбум , експерт за германско разузнавање.

Потенцијални врски до АфД

Некои европски медиуми шпекулираат дека тој имал политички преференции кон екстремно десничарската германска партија Алтернатива за Германија (АфД), која бара итни мировни преговори со Русија. The ​​Telegraph наведува дека непотврдени медиумски извештаи тврделе дека еден од тренерите еднаш открил памфлети на АфД во неговиот шкафче во фудбалскиот клуб. Разузнавачките информации што Линке наводно и ги предал на Русија, од кои некои се верува дека се однесуваат на жртвите на бојното поле во Украина, му даде на Кремљ клучен увид во тоа како западните разузнавачки агенции ги шпионираат нивните комуникации.

Обвинителите истражуваат дали други агенти во БНД му помагале на Линке во неговите наводни предавства, предизвикувајќи загриженост дека може да е вмешана и ќелија направена по моделот на злогласните Кембриџ пет во МИ6. На компјутерот на една жена агент биле откриени компромитирачки податоци, но првичната истрага за неа била прекината. Во меѓувреме, Артур Е. тврдеше дека друг агент на БНД го пречекал на аеродромот во Минхен кога се вратил од Русија и го придружувал на царина. Исто така, се известува дека обвинителите веруваат дека Линке можеби го назначил агентот несвесно да му помогне во извршувањето на неговите злосторства.

Тој бил откриен по дојава од странска разузнавачка агенција

„Карстен Л“, како што тогаш беше познат, беше уапсен на 21 декември 2022 година под обвинение за предавство, откако странска агенција пронајде документ од германското разузнавање меѓу руските податоци. Ерих Шмит-Енбум, гореспоменатиот експерт за БНД, изјави за The ​​Telegraph дека скандалот ќе има „длабоки импликации“ за односите на германската агенција со партнерите во странство. Се вели дека британските агенти се „најлути“ и ќе размислат дали да продолжат да обезбедуваат високо доверливи информации за БНД. Германските власти, од друга страна, ставија ембарго на сите информации кои би можеле да ја предупредат Русија за околните шпионски активности. Шефот на надворешното разузнавање Бруно Кал во декември рече дека објавувањето повеќе информации за случајот може да биде од корист за Русија.