Еден сон – неисполнет! На Андрија, момчето – убиец го застрелал во срцето, а објавата на родителите е тажна: Прочитајте ја неговата писмена вежба

Момчето кое трагично го загуби животот во крвавиот масакр што се случи на 3 мај годинава во ОУ „Владислав Рибникар“ беше опишан како еден од најталентираните ученици на таа институција. Беше насмеан и весел, духовит, како што го опишаа неговите пријатели.

Андрија Чикиќ (14) трагично го загуби животот во крвавиот масакр што се случи на 3 мај годинава во ОУ „Владислав Рибникар“. Момче полно со ведрина, радост, перспектива, беше познат како еден од најталентираните ученици на тоа училиште. Неговите родители, два месеци по неговата смрт, објавиле само едно дело на Андрија за кое добил награда, а она што момчето го ставило на хартија е тажно.

Родителите скршени од болка на својот Фејсбук профил ја споделија емотивната и болна вест која требаше да ја очекуваат заедно со синот.

– Во оваа наша трагедија и болка која никогаш нема да помине, треба да споделиме нешто убаво со вас, а сепак толку болно што дополнително ни ги кине и онака скршените срца. Сакаме да ви го прикажеме натпреварувачкиот труд на нашиот син кој го освои второто место на овогодинешниот натпревар „Есеј 2022“ организиран од КУ Божидарац. Есејот е напишан на тема „Нов почеток“ дадена од организаторите. Темата е убава, предизвикувачка – наведува таткото и додава:

„За жал, тој сон, нов почеток, немаше ни шанса да се обиде да го оствари бидејќи животот му го одзеде истрел од пиштол со истрел во срце – со истрел од рака на врсник од одделението, никој од тој клас никогаш не направил ништо лошо“.

Есејот на повреденото момче ви го пренесуваме интегрално:

– Сите имаме некои нови почетоци. За некого новите почетоци се пречка во животот, додека за некои нови почетоци се нови предизвици, возбудливи авантури, животна цел… Тоа може да биде одење на училиште, движење, но и нова симпатија. За мене нов почеток претставува моето идно образование во странство. Почнав музичко училиште на шест години. Сега имам тринаесет години и сум седмо одделение основно и прво одделение средно музичко училиште. Тешко е, морам да признаам, но ако го сакате тоа што го работите, ништо не е тешко. Во текот на моето досегашно музичко образование имам освоено бројни награди на државни и меѓународни натпревари. Моите професори сметаат дека сум многу талентиран и ме советуваат да го продолжам образованието надвор од Србија на една од престижните академии. Студирањето во странство за мене претставува голем предизвик, на кој се надевам дека ќе можам да одговорам со поддршка од моите родители, пријатели и професори. Со заминувањето во странство, ќе морам да се прилагодам на нова средина: поинаков начин на работа, поинаква култура, високите барања на академијата… Можеби ќе треба да учам нови јазици и да бидам подготвен за ситуации во кои ќе мора да се потпирам само на себе. Ќе морам да се грижам за моето секојдневие и ќе имам само 17 години. Сепак, верувам дека ќе бидам подготвен“ – напиша момчето во своето дело, а потоа продолжи:

– Со заминувањето од Србија ќе имам можност да посетам некои знаменитости на други земји, да доживеам нешто незаборавно, да развијам нови пријателства. На академијата ќе се сретнам со други талентирани музичари со кои ќе можам да свирам заедно. Кој знае, можеби ќе создадеме свој мал оркестар кој ќе свири композиции од Моцарт, Штраус, Малер на некоја огромна сцена. Се надевам дека ќе имам можност да запознаам некои светски познати пијанисти како Ланг Ланг, Иво Погорелиќ, Јевгениј Кисин… Можеби ќе имам шанса да бидам студент на мастер клас на престижни професори – започна малото момче во неговиот есеј, а потоа продолжи:

– Сепак, престижните академии, како Џулијард во Америка, Кралската музичка академија во Велика Британија или Московскиот конзерваториум бараат големи финансиски инвестиции и се надевам дека ќе бидам доволно добар за да заработам стипендија за студирање на таков универзитет. Имам големи соништа и се надевам дека еден ден ќе ги остварам. Одењето во странство е само дел од моите соништа, само уште еден нов почеток. Можеби сега мислите дека едноставно сум луд и дека моите соништа се недостижни, но верувам дека со талент и напорна работа невозможното не постои – го заклучи малото момче својот есеј со кој го освои второто место.

ЗЛОСТОРСТВО ШТО ГИ ЗАВИ СИТЕ ВО ЦРНО

Да потсетиме, во грозоморното злосторство извршено на 3 мај годинава, тринаесетгодишник уби десет лица, од кои девет ученици и еден училишен чувар. Истрагата утврдила дека момчето убиец детално го планирал злосторството еден месец, дека имал скици од училиштето и список на потенцијални жртви.