Една шолја дневно: Ја подобрува крвната слика, го намалува воспалението и дигестивните проблеми…

0

Раставич е лековито растение кое потекнува од античко римско и грчко време, а традиционално се користело за запирање на крварење, за лекување на чиреви и рани, за лекување на туберкулоза и проблеми со бубрезите. Раставич содржи силициум кој помага во зајакнување на коските, а често се користи како диуретик, но и како состојка во козметиката.

Ова е растение кое го нарекуваат и „коњско опавче со коњска сила“.

Редовното консумирање чај може да ги ублажи грчевите на мочниот меур и болното мокрење, а одличен е и за проблеми поврзани со камења во бубрезите, подобрување на крвната слика, кожни заболувања (егзема, атопичен дерматитис, контактен дерматитис). Помага при чир на желудникот, како и при воспалителни процеси на органите за варење.

Покрај тоа, Раставич се користи и за чести гасови во желудникот и болести на коските. Раставичкиот чај поволно делува на атеросклероза и висок крвен притисок, нервоза, анемија и метаболички болести.

Ова растение е одличен сојузник и во индустријата за убавина. Може да помогне при опаѓање на косата, што може да се спречи со редовно консумирање чај, но и со плакнење на косата со свеж чај растевица после секое миење. Поради карактеристичниот состав може да се користи како тоник при третмани за лице против брчки, а може да се користи и како лапа за воспалени рани на кожата.

Начин на подготовка:

Една лажица чај се прелива со 2 dcl зовриена вода, се покрива и се остава да отстои 30 минути, па се процедува. Пијте 2 dl незасладен чај три пати на ден пред јадење.

Раставичкиот чај можете да го пиете секој ден, а поради неговиот пријатен вкус не е неопходно да се конзумира топол, но може да се пие и кога е ладно.