Едноставни трикови како да спречите настинка и грип

Се наоѓаме во сезона на грипови и настинки, многу е тешко да ги заобиколиме, но сепак постојат многу едноставни начини кои ќе го зајакнат вашиот имунитет, а не би ве чинеле многу пари ниту пак ќе ви одземаат многу време.

ЗДРАВИ ОБРОЦИ

Јадете многу овошје и зеленчук. Тие се богати со витамини, минерали и антиоксиданси кои го зајакнуваат имунолошкиот систем. Направе мешавина од шарени овошја и зеленчук за да внесете широк спектар на хранливи материи во вашето тело.

Јадете немасни извори на протеини: живина, риба, грав, леќа и тофу, кои обезбедуваат есенцијални амино киселини важни за имунолошката функција и поправка на ткивото.

Јадете здрави масти: авокадо, јаткасти плодови, семки и маслиново масло, бидејќи тие се добри за здравјето на срцето и го регулираат воспалението.

Пијте многу течности, вода и чаеви кои помагаат во одржување на функцијата на различни телесни системи, вклучувајќи го и имунолошкиот систем.

ВИТАМИНИ КАКО ДОДАТОЦИ ВО ИСХРАНАТА

Витамините и додатоците во исхраната играат важна улога во одржувањето на силен имунолошки систем.

Витамин Ц: важен за зајакнување на имунитетот. Го поттикнува производството на бели крвни зрнца, кои се неопходни во борбата против инфекциите. Го има во цитрусно овошје, зрнесто овошје, пиперки и брокула.

Цинк: вклучен во бројни функции на имунолошкиот систем, како што се производството на имунолошки клетки и регулирање на воспалението. Храната богата со цинк вклучува посно месо, живина, јаткасти плодови, семки и цели зрна.

ВЕЖБАЈТЕ

Вежбањето ја подобрува циркулацијата, овозможувајќи им на имуните клетки поефикасно да се движат низ телото, што ја подобрува способноста на имунолошкиот систем да открива и да се бори против инфекции.

КВАЛИТЕТЕН СОН

Спиењето е време кога клетките растат и се обновуваат. Ова вклучува реставрација на имуните клетки и други ткива клучни за борба против инфекции. Спиењето го намалува стресот и воспалението, што и двете можат да го ослабат имунолошкиот систем.

ДОПОЛНИТЕЛЕН СОВЕТ

Пред се за да се спречи развојот на болеста, најдобро е да не се делат лични предмети како што се садови, чаши за пиење, шишиња со вода, четки за заби, козметички производи… Со споделување на овие предмети, микробите може да се пренесат од едно на друго лице.

Кога сте во јавен амбиент, добро е редовно да ги миете рацете или да користите средство за дезинфекција, особено откако ќе ги допрете кваките, оградите, копчињата и сè друго што другите го допреле. Исто така, добро е да избегнувате допирање на лицето, очите, носот или устата, освен ако рацете не ви се чисти.