Едно лице загина, а 16 се повредени во руски напад врз украинскиот град Днепар

0

– Украина денес ја обвини Русија за нападите во градот Днепар, во кои загина едно лице, а 16 беа повредени.

Во соопштението на Генералното обвинителство на Украина се истакнува дека, според наводите, ракета лансирана од Русија погодила зграда на медицинска установа и ветеринарна клиника.

„Според прелиминарните податоци, едно лице загина, 16 други се повредени. Бројот на жртвите се утврдува“, се вели во соопштението.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски, во посебна изјава, потврди дека проектилот погодил клиника.

Зеленски рече дека урнатините се расчистуваат од областа и во тек е спасување на жртвите. Вклучени се сите потребни служби.

Тој го пренесе своето сочувство до семејството на загинатиот и повика на „пораз“ на Русија што е можно поскоро.

Во руско-украинската војна, што сега е во 16-тиот месец, загинаа над 8.800 цивили, а повеќе од 15.100 беа ранети, покажуваат најновите податоци на ОН.