Експлозија во суд во Киев: Загина лицето што го активира експлозивот

 – Украинската полиција соопшти дека истражува извештај за експлозија во Окружниот суд Шевченкивски во Киев.

Полицијата на Телеграм соопшти дека на местото на инцидентот пристигнале полициски службеници и други експерти.

Според првичните информации, уредот го активирал маж кој бил однесен на судско рочиште.

Украинскиот министер за внатрешни работи Ихор Клименко соопшти дека мажот починал и дека постои можност случајно да згазил на експлозив.

Истрагата за инцидентот е во тек.