Екстремните временски услови ја погодија Европа со рекордни горештини и силни бури

Екстремните временски услови продолжуваат да прават хаос во Европа, каде високите температури и силната бура зафаќаат различни региони.

Во таа насока, пишува Еуроњуз, Србија во моментов го доживува првиот топлотен бран во сезоната, при што се очекува пораст на температурите низ целата земја.

Синоптичарите предвидуваат дека живата може да достигне 40ºC оваа недела поради напредниот антициклон од Африка.

Во Романија, жителите на Букурешт се соочуваат со нов топлотен бран од средата кога температурите се искачија на околу 40ºC во јужниот дел на земјата.

Интензивните горештини го претворија романскиот главен град во „летна сцена“, со многу жители кои бараат освежување во локалното езеро и парковите фонтани, давајќи му на градот тропски амбиент.

На друго место во Германија, невреме и лошо време погодија делови од Саксонија во вторникот.

Во округот Мајсен, силните ветрови го вклучија алармот, а се појавија информации за можно торнадо во градот Гродиц.

Тешкото време во земјата домаќин на ЕП 2024 предизвика значителни штети, урнати бројни далноводи и оштетени покриви.

Коперник, агенцијата за мониторинг на климата на Европската унија, претходно овој месец објави дека минатиот мај бил најтопол во светот досега. Според нивните податоци, ова е дванаесетти последователен месец на рекордни горештини.