Енергијата ослободена од двојните земјотреси во Турција „130 пати посилна“ од земјотресот во Италија во 2016 година: Научник

Се чини дека плочата од Анадолија се преселила југозападно, вели Карло Доглиони.

Енергијата ослободена од двојните земјотреси што ги погодија 10-те јужни провинции на Турција беше 130 пати посилна од онаа што се случи во Италија во 2016 година, изјави познат италијански научник.

Во изјава за Анадолу, Карло Дољони, раководител на италијанскиот национален институт за геофизика и вулканологија (INGV), повтори дека плочата од Анадолија можеби се поместила околу 3 метри како резултат на првиот земјотрес.

Сепак, рече тој, вториот земјотрес што се случи во понеделникот напладне, требаше да ја помести плочата понатаму.

„Постоеше енергетска акумулација која траеше со децении каде што се случи земјотресот. Не можеше повеќе да ја задржи енергијата додека анадолската плоча продолжи да се движи во правец на југозапад. Како резултат на тоа, акумулираната енергија беше ослободена“, Доглиони. објасни.

Ќе ја знаеме одредената бројка откако ќе ги имаме сателитски податоци, додаде тој.

На прашањето дали е можен нов земјотрес во истиот регион, тој рече дека оваа веројатност не треба да се занемари бидејќи „природата секогаш може да не изненади“.

Најмалку 12.873 луѓе загинаа, а 62.937 други се повредени во двата силни земјотреси што во понеделникот ја погодија јужна Турција, соопшти во средата вечерта агенцијата за катастрофи на земјата АФАД.

Земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени, со центар во провинцијата Кахраманмарас, ги почувствуваа 13 милиони луѓе во 10 провинции, вклучувајќи ги Адана, Адијаман, Дијарбакир, Газиантеп, Хатај, Килис, Малатија, Османије и Шанлиурфа.

Неколку земји во регионот, вклучувајќи ги Сирија и Либан, почувствуваа силни потреси што ја погодија Турција за помалку од 10 часа.

Повеќе од 113.200 лица за пребарување и спасување моментално работат на терен, истакна АФАД.

* Пишува Ахмет Генцтурк