Ердоган апси сè по ред: Полицијата приведе големи инвеститори по катастрофата, се збогатија градејќи неквалитетни згради

Властите во Турција издадоа налози за апсење на неколку лица одговорни за изградбата на зградите кои се урнаа во катастрофалниот земјотрес во понеделникот, јавува Си-Ен-Ен повикувајќи се на турски медиуми.

Сопственикот на компанијата што ги изгради уништените згради во градот Адани, Хасан Алпаргун, е приведен во саботата во Никозија, Кипар, објави турската државна новинска агенција Анадолу.

Обвинителите во градот Адана издадоа налози за апсење на 62 лица во врска со истрагата за зградите уништени од земјотресот со јачина од 7,8 степени.

Мехмет Јашар Јошкун, за кој Анадолија вели дека е изведувач на блокот луксузни висококатници што се урнаа во провинцијата Хатај, исто така беше уапсен во саботата.

Џоскун бил уапсен од полицијата во петокот на аеродромот во Истанбул при обид да побегне во Црна Гора, наведува турската агенција.

Според извештајот, во саботата во Истанбул бил приведен и изведувачот Ибрахим Мустафа Унјуоглу, поради наводни неуспешни инспекции во врска со апартманите Бахар, кои се урнаа во епицентарот на земјотресот во Газиантеп, јавува Си-Ен-Ен.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека „ограбувачите” и оние кои извршиле други злосторства ќе бидат строго казнети.

– За неколку недели ќе започнеме со реконструкција на градовите во тешко погодениот југоисточен регион. Стотици илјади домови се уништени во јужна Турција. Разбојниците и оние кои извршиле други злосторства во погодените области – ќе бидат строго казнети – изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Бројот на загинати во земјотресите што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија се искачи на околу 30.000 лица.