Ердоган во Анкара разговараше со казахстанскиот колега Токаев

0

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се состана на разговори со неговиот казахстански колега Касим-Жомарт Токаев.

Состанокот се случи пред вонредниот самит на лидерите на Организацијата на туркиските држави (ОТС) во претседателскиот комплекс во главниот град Анкара, јави ТРТ Балкан.

Не беа објавени дополнителни информации за состанокот зад затворени врати.

За време на самитот, кој ќе се фокусира на управувањето со катастрофи и вонредни состојби и хуманитарна помош, лидерите ќе елаборираат за мултилатералната соработка и механизмите за координација во борбата против катастрофи и ќе одржат консултации за актуелните предизвици во регионот, се вели во соопштението на организацијата.

ОТС, порано наречена Туркиски совет, е меѓународна организација што се состои од истакнати независни туркиски земји што работат заедно за да ги унапредат односите и унијата меѓу себе.

Нејзини членки се Турција, Азербејџан, Казахстан, Киргистан и Узбекистан. Европската држава Унгарија, Туркменистан и Турската Република Северен Кипар имаат статус на набљудувач.