Ердоган: Газа е земја на палестинскиот народ, Америка мора да го прифати овој факт

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека Појасот Газа е палестинска земја и ги повика Соединетите Американски Држави да го прифатат овој факт, пренесува Anadolu.

Говорејќи пред новинарите во претседателскиот авион на враќање од саудиската престолнина Ријад, каде што присуствуваше на вонредниот самит на арапските и исламските земји, Ердоган рече дека иднината на светот и животите на луѓето не можат да бидат оставени на милост и немилост на пет земји со него. Право на вето во ОН.

„Газа, пред сè, е земја на палестинскиот народ. Америка мора да го прифати ова“, рече Ердоган.

„Ако (американскиот претседател Џо) Бајден има пристап кој вели: „Газа не е земја на палестинскиот народ, туку земја на овие окупаторски доселеници и Израел“, тогаш не е можно да се согласиме“, додаде тој.

Исто така, тој рече дека Турција е „клучна земја“ за решавање на кризите во регионот.

„Тоа е единствената земја што може да се сретне со сите земји од нашата географија и да ги собере на иста маса конфликтните и завојуваните страни“, нагласи тој.

Ердоган додаде дека ќе продолжи да разговара со секој актер со кој сака да контактира.

„Нашите напори се да го заштитиме човечкиот живот, да обезбедиме мир, да ставиме крај на војните и да ги избришеме солзите на невините“, истакна тој, додавајќи дека по самитот во Ријад, сака да започне интензивна телефонска дипломатија за ситуацијата во Палестина.