Ердоган навести изборите во Турција да се одржат на 14 мај

0

Претседателот Тајип Ердоган во средата посочи дека изборите ќе се одржат на 14 мај, придржувајќи се до неговиот претходен план за гласање со датум нешто повеќе од три месеци по разорниот земјотрес во Турција, кој уби повеќе од 45.000 луѓе.

„Оваа нација ќе го направи она што е неопходно на 14 мај, ако даде Бог“, рече Ердоган во говорот пред пратениците од неговата владејачка АК Партија во парламентот.

Имаше спротивставени сигнали за веројатниот тајминг на претседателските и парламентарните избори по земјотресот минатиот месец, при што некои сугерираат дека тие би можеле да бидат одложени до крајот на годината или би можеле да се одржат како што е предвидено на 18 јуни.

Пред катастрофата, популарноста на Ердоган беше намалена поради зголемените трошоци за живот и падот на лирата. Оттогаш тој се соочи со бран критики поради одговорот на неговата влада на најсмртоносниот земјотрес во модерната историја на нацијата.

Ердоган, со цел да го продолжи своето владеење во трета деценија, претходно рече дека ги носи гласовите до мај за да ги избегне празниците во јуни. Анкетите покажуваат дека тие би го претставиле неговиот најголем изборен предизвик досега.

Беа изразени сомнежи во способноста на изборните власти да подготват и да направат логистички аранжмани за гласањето на погодените во зоната на земјотресот, дом на околу 14 милиони луѓе.