Ердоган се сретна со Алиев во Баку

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделникот пристигна во Азербејџан по посетата на Турската Република Северен Кипар како дел од неговата прва странска турнеја откако беше реизбран за претседател на Турција на 28 мај.

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев го пречека турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган на официјална церемонија во главниот град Баку во вторник, јавува Анадолија.

Ердоган пристигна во Азербејџан во понеделникот по посетата на Турската Република Северен Кипар (ТРСК) како дел од неговата прва странска турнеја откако беше реизбран за претседател на Турција на 28 мај.

Двајцата лидери ќе разговараат за чекорите за понатамошно подобрување на билатералните односи и соработката меѓу Турција и Азербејџан и ќе разменат мислења за регионалниот и меѓународниот развој.

Лидерите ќе одржат и заедничка прес-конференција.

Во пресрет на средбата, Ердоган го посети гробот на поранешниот претседател Хајдар Алиев и гробиштата на турските и азербејџанските маченици и им оддаде почит.

Во текот на денот, Ердоган ќе го посети и воздухопловниот команден центар на Министерството за одбрана на Азербејџан.