Ердоган: Успешно го организиравме финалето на Лигата на шампионите, честитки до Сити за освоениот трофеј

– Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган зборуваше за финалето од Лигата на шампионите Манчестер сити – Интер (1:0), кое се одржа синоќа во Истанбул.

– Би сакал да му честитам на тимот на Манчестер сити за победата во финалето на Лигата на шампионите, еден од најголемите спортски настани во светот, што се одржа во Истанбул, зеницата во окото на Турција и колевката на цивилизациите, на „Олимпискиот стадион Ататурк“. Би сакал да им се заблагодарам на сите кои уште еднаш го потврдија гостопримството на Турција и придонесоа за непречено и успешно организирање на овој голем настан, напиша Ердоган на социјалните мрежи.

Манчестер сити за прв пат ја освои Лигата на шампионите. Тимот сезонава освои тројна круна – Премиер лигата, ФА Купот и Лигата на шампионите.