Ескобар: Европскиот предлог не е за взаемно признавање

0

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар, кој присуствуваше на состаноците со српските и косовските лидери и претставниците на Европската унија (ЕУ) одржани во понеделникот во Брисел, потврди дека е постигнат договор за да се продолжи напред, но дека „напорната работа за спроведување“ Останува договореното, пренесе Гласот на Америка.

Американскиот дипломат изјави на онлајн брифинг со новинарите дека САД веруваат дека овојпат двете страни се сериозни во спроведувањето на договореното и повтори дека европскиот предлог не е за взаемно признавање, туку за нормализација.

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти на состанокот одржан во понеделникот во Брисел, со посредство на претставници на ЕУ, се согласија дека се подготвени да го продолжат дијалогот врз основа на европскиот предлог за решавање на косовското прашање.

Во консултација со европските партнери, „лидерите на Србија и на Косово се согласија да продолжат со предлогот за нормализација меѓу двете страни произведен од ЕУ“, рече Ескобар, истакнувајќи дека САД го поддржуваат ова како многу важен чекор, но дека тешкото работата на имплементација, на договор за анекс за имплементација, сè уште останува.

Американскиот дипломат не ги прецизираше спорните точки што може да се очекуваат во процесот на спроведување на договорот.

„Таму има многу, дел е политички, а дел е административно. Не сакам однапред да коментирам за идните дискусии, но основниот договор за кој се согласија двете страни ги поставува условите за спроведување на нормализацијата. Мислам, искрено, дека има пречки, но има можности во сето тоа и се надевам дека ќе најдеме механизам да го спроведеме сето тоа, а тоа го вклучува Заедницата (на српските општини), а тоа вклучува и некои од претходни несогласувања за регистарски таблички и лични карти и дипломи и други работи“, рече Ескобар.

Американскиот дипломат го повтори ставот на неговата земја дека Заедницата на српските општини (ЦСМ), која косовскиот премиер Албин Курти одбива да ја основа, е правно обврзувачка меѓународна обврска што мора да се спроведе.

„Има очекување дека ќе се формира и за сето ова да оди напред како што е напишано треба да се воспостави… Прашањето е колку брзо косовската влада ќе ја прифати и признае таа обврска? Уверен сум дека со овој основен договор што го имавме вчера, има разбирање од косовска страна дека тоа мора да се направи. Не сакам да ставам рокови и спецификации за тоа што во суштина е процес олеснет од ЕУ и внатрешен политички процес, но сакам да кажам дека дискусиите за имплементација треба да започнат веднаш“, рече Ескобар.

Габриел Ескобар смета дека лидерите на Србија и на Косово се сериозни во спроведувањето на договореното, и покрај тоа што сè уште не се согласуваат за суштинските прашања – како што е статусот на Косово.

Тој рече дека се надева дека Белград и Приштина ќе го спроведат договорот.

„Нашите очекувања за овој договор се многу високи и мислам дека она што е ново не е само сериозноста на двете влади, туку сериозноста на нашите европски партнери да го направат ова во сенка на една од најголемите кризи што Европа ги видела од Вториот свет. Војна. Верувам дека ги имаме сите ѕвезди во усогласување за да се случи ова и кога ќе се случи тоа ќе ги отклучи придобивките и за Србија и за Косово и за трансатлантската заедница во однос на стабилноста на начин каков што не сме виделе скоро 30. години“, изјави Ескобар.

Специјалниот претставник на САД додаде дека гледиштето на неговата земја е дека двете страни влегуваат во овие дискусии со добра волја и затоа „нашите очекувања се дека нема да мораме да користиме стапови, дека ќе користиме само моркови“ за да ги охрабриме учесниците во дијалогот да продолжат понатаму во процесот.