Ескобар утре во Белград ќе разговара со Вучиќ и Брнабиќ

0

 Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар утре во Белград ќе разговара со српскиот претседател Александар Вучиќ и со премиерката Ана Брнабиќ, јави Бета.

Ескобар пристигнува во Белград еден ден по посетата на специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, кој се сретна со највисоките претставници и претставници на опозицијата како дел од подготовките за средбата на лидерите на Србија и Косово во Охрид на 18 март.

Специјалниот претставник на САД, еден ден по последната рунда од дијалогот на високо ниво, одржана на 27 февруари во Брисел, рече дека САД го поддржуваат предлогот на ЕУ за кој се согласија лидерите на Србија и Косово како „важен чекор“. Ескобар потоа изрази надеж дека Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти брзо ќе постигнат договор за спроведување на Договорот за патот кон нормализација меѓу Косово и Србија.