Еуфорија ја тресе Словенија: Го распродадоа цел стадион еден месец пред клучниот натпревар во квалификациите!

Словенците успеаја да стигнат до еврото само еднаш во историјата и тоа пред 23 години.

Фудбалската еуфорија ја тресе Словенија. Откако избраниците на Матјаж Кек на перфектен начин го завршија октомврискиот циклус, забележаа прво победа против Финска (3:0), а потоа и против Северна Ирска (1:0), Словенците во моментов го држат врвот на рангирањето во лов . за еврото. Како и Данска, и Словенија на две кола пред крајот на квалификациите има 19 освоени бодови, а во следното коло на 17 ноември им гостува на Данците.

Но, три дена подоцна, ако не обезбедат пласман во Данска, хрватските соседи ќе го бркаат еврото дома со победа против Казахстан, а билетите за тој меч во Стожице се распродадени ден претходно, 33 дена пред натпревар.

Немаше победник на првиот меч меѓу Словенија и Данска (1:1). Словенците успеаја да стигнат до еврото само еднаш во историјата, а тоа беше пред 23 години во Белгија и Холандија, кога го освоија четвртото место во групата, ремизирајќи со Југославија и Норвешка, но загубија и од Шпанците.