ЖЕНА МОНСТРУМ – Двојниот живот на саканата баба и директорка на полицискиот синдикат што ја шокираше јавноста: “Со години им дилаше дрога пред очите…“

0

Една баба од КалифорнијаЏоан Маријан Сеговија (64 г.), водела глобален синџир на снабдување со фентанил – исклучително силен синтетички опиоиден аналгетик многу сличен на морфинот – додека била вработена во полицискиот синдикат. 

Таа со години го лажела дури и сопственото семејство, водејќи двоен живот во стилот на хит серијата „Breaking Bad“. Како што пишува New York Post, таа од крајот на 2015 година до јануари оваа година наводно примила најмалку 61 илегална пратка на дрога од Хонг Конг, Унгарија, Индија и Сингапур на нејзината домашна адреса во областа Сан Хозе.

Роднината Ирма Сеговија Свит тврди дека Џоан и нејзиниот сопруг Доминго (79 г.), воен ветеран кој исто така работел како месар, не биле во никакви финансиски проблеми, поради што сите што ги познаваат се уште по шокирани од нејзините нелегални активности.

Не им требаа пари. Двајцата одлично заработија и ништо не им требаше“, изјавил Ирма за споменатиот весник.

Нашето семејство е многу шокирано и изненадено. Никој ништо не знаеше“, додал тој.

Џоана Маријан Сеговија, која била извршен директор на Полициското здружение на Сан Хозе од 2003 година, сега се соочува со федерална тужба во која се тврди дека – „ги користела своите лични и канцелариски компјутери за да нарача илјадници опиоидни таблети и други лекови кои потоа ги давала од неа а биле испорачани низ целата земја“. Најмалку едно такво породување од Џоан Маријан Сеговија довело до предозирање на многумина.

Таа е најслатката дама, полна со љубов, услуга, многу семејно ориентирана. Не можеме да веруваме дека ова е вистина! Доминго исто така не бил свесен за фактот дека Џоан увезувала и продавала фентанил. Мојот вујко никогаш не би учествувал во такво нешто. Тој е многу успешен човек, образован и паметен. Можам да гарантирам милион проценти дека немал поим за ништо“, изјавила внуката на Сеговија, која сакала да остане анонимна за весникот.

Федералните обвинители соопштија дека илегалните пратки биле означени како „чоколадо и бонбони“.

Доколку биде прогласена за виновна, Сеговија може да се соочи со затворска казна до 20 години.

Кога веста за ова протече во јавноста, сите бевме во длабоко неверување. Со текот на времето ова се претвори во гнев. Секој полицаец оди на работа обидувајќи се да го извади фентанил и други дроги од улица, па сите се чувствуваме малку изневерени. Па, таа на сите ни беше како баба, а кој нормално воопшто би помислил дека баба би се занимавала со дрога!“, коментира шокираниот портпарол на полицискиот синдикат Том Сагау.

Откако се појави пред судот во петокот, Сеговија беше ослободена без кауција. Таа останала на платен одмор, а внатрешната истрага против неа на работното место продолжува.

За да ги организира пратките со фентанил, дилерот на бабата наводно се потпирал на шифрирани пораки на апликацијата за допишување WhatsApp и разменил стотици од нив во текот на изминатите три години со телефонски број што имал шифра од Индија.

Освен што ги негираше сите обвинувања, Сеговија, која има две внуци, дури тврди дека мозокот зад сè всушност бил „нејзината куќна помошничка, семеен пријател кој е склон да злоупотребува недозволени супстанци“.

На најлош можен начин ги изневери колегите од полицискиот синдикат. Нејзините постапки се крајно подмолни. Иако и самата не била полицајка, била опкружена со полицајци и морала да го следи нивниот код. Нејзиното апсење само ни докажува дека лошите луѓе доаѓаат во сите облици и големини и не се вклопуваат во однапред смислени калапи“, изјавил Бил Стентон, поранешен службеник во Њујорк, автор и експерт за безбедност за споменатиот весник.