Жена претворила црква од 1842 година во свој дом: „Ова е неверојатно“ (Видео)

На социјалните мрежи се појави чудно видео кое веднаш привлече внимание.

Американката Саманта Столц одлучила да купи црква од 1842 година и да ја претвори во нејзиниот дом од соништата.

Таа во видеото покажа како изгледа се по големата промена и ги воодушеви своите следбеници. Црквата добила модерни карактеристики, но ја задржала, на пример, старата црковна врата и витражниот прозорец што пропушта светлина.

Се одлучила за отворена кујна, а во истиот простор има и дневна соба со модерен син кауч, а креветот го сместила на подигнато плато. Спиралните скали водат до просторот на горниот кат кој гледа на реновиран простор кој сега повеќе личи на нечија дневна соба отколку на поранешниот простор со клупи за молитва.

Видеото од трансформацијата на нејзиниот дом ги воодушеви Tiktokers кои почнаа да коментираат на сцената.

„Твојот стил е одличен“, „Ова е толку кул“, „Неверојатно“ и „Можеш ли да направиш видео со повеќе детали? се само дел од коментарите.

@samanthastoltz0 ⛪️😇 #okc #paseo #church #remodel ♬ Aesthetic Girl – Yusei