„Живеев во воз! Андрија Милошевиќ се отвори за тешкиот животен пат и кариера: Пријателите му помогнаа да преживее!

0

Кога го платил станот и сметките му останале 10 евра од платата

Актерот Андрија Милошевиќ се прослави играјќи многубројни улоги кои публиката ги обожаваше, а малкумина знаат детали за неговиот пат до врвот на кариерата.

Андрија рано го напуштил семејниот дом на само 16 години и како талентиран средношколец влегол во Академијата во Цетиње. Уште тогаш Милошевиќ почна да го гради своето име во светот на актерството, а во еден момент одигра толку многу претстави во Белград и Подгорица што буквално живеел во воз.

– Во средното музичко училиште видов дека има детски театар во кој сакав да влезам. Во Никшиќ во тој момент немаше настапи, имаше само пар актери и немаше сцена. Немав гледано ниту една претстава и одеднаш се најдов себеси како глумам. Не знам како – вели Милошевиќ гостувајќи во емисијата на Милан Калиниќ.

Андрија открива како се впуштил во актерството, а да беа поинакви околностите, немаше да продолжи да се занимава.

„Живеев во воз една година!

Славата ја стекна со улогата во „Мешан брак“, а како што истакнува, за време на снимањето истовремено играл и во театар.

– Додека работев на телевизија, истовремено правев турнеи, играв емисии, играв речиси триесет емисии месечно. Во Црна Гора патував со воз. Се возам со воз во 22 часот, а наутро пристигнувам во Подгорица. Играм таму, земам воз, дојдам овде… Живеев во воз една година – се присетува прославениот актер.

Почнал да работи во производство затоа што „болката го натерала“, а во оваа прилика се навраќал на поранешната плата со која едвај преживеал.

-Платата ми беше 210 евра, а за станот платив 200. Не ме прашувајте како живеев со 10 евра. Така влегов во тоа. Кога го правев „Преживеан“, се вратив во Белград и шетав низ Нов Белград, седнав во кафуле и ги гледав Никола Роквиќ, Гру и некој друг како гостуваат. Се расправаа за нешто, а потоа ми текна да направиме претстава за рокер, популист и рапер… – се присетува Милошевиќ за претставата „Пеј брате“.

Имал тежок живот

Андрија никогаш не се претставувал како жртва во јавноста, а неговиот пријател од клупата Марсениќ вели дека Андрија живеел тежок живот и дека само тој знае низ што поминал.