ЖИВОТНИОТ ПАТ НА АМАЛ КЛУНИ: Поради војната побегна со семејството и стана една од најуспешните АДВОКАТКИ на денешницата

Сопругата на Џорџ Клуни има многу интересна животна приказна.

Оние кои приватно ја познаваат успешната Британка велат дека таа е жена со неверојатен интелект и елеганција. За нејзиното знаење, таа ја освои „наградата Шригли“ на Универзитетот Оксфорд и „Спомен наградата Џек Кац“ на Правниот факултет во Њујорк, каде што се школуваше. Воедно, во 2013 година е избрана за најубава адвокатка во Лондон.

Либанската убавица, која медиумите своевремено ја нарекуваа двојничка на актерката Ен Хатавеј, значително се разликува од претходните девојки на Клуни, кои главно беа супермодели и актерки.

Нејзината кариера е спој на хуманитарното право и меѓународната политика, а за 43-годишната Амал има импресивна биографија. Работела во неколку комисии на ОН, предавала на неколку универзитети, како што се „Хашката академија“ и „Новото училиште во Њујорк“. Течно зборува англиски, француски и арапски, а ја напишала и книгата „Специјалниот трибунал на Либан“.

Денес, таа е посветена мајка и сопруга и една од ретките жени кои можат да се пофалат со фактот дека до 40-тата година од животот постигнала многу повеќе отколку што би постигнале повеќето во целиот нејзин живот.

Амал Аламудин е родена на 3 февруари 1978 година во Бејрут, главниот град на Либан. Тој потекнува од влијателно либанско семејство на интелектуалци. Нејзиниот дедо бил министер во владата, а нејзиниот татко Рамзи Аламудин, по потекло од градот Баклина, предградие на Бејрут, пред пензионирањето работел како професор по бизнис студии на „Американскиот универзитет во Бејрут“.

Автор е и на голем број стручна литература. Мајката Барија Микнас имаше успешна новинарска кариера, работејќи во влијателни весници од Блискиот Исток и телевизиски емисии. Денес е вработена како дописник и уредник во весникот „Ал Хајат“, за кој интервјуирала бројни регионални лидери. Барија беше голема убавица и кога беше помлада, ја нарекуваа либанската Лиз Тејлор. Но, кога војната ги зафати тие области во 1982 година, семејството беше принудено да избега. Амал имала само две години кога нејзините родители се преселиле во Англија со неа, помладата сестра Талија и браќата Самер и Зиад. Тие се населиле во Бакингемшир, каде што биле пречекани со раширени раце. Токму ова е една од причините зошто успешната бринета ги разбира проблемите на денешните бегалци. Кога таа и Џорџ се сретнаа со сириските бегалци во Берлин, таа им рече:

„И моето семејство побегна од војната и имавме среќа што во 1982 година, кога насилството беше на врвот, бевме примени од една европска земја. Основно и средно училиште завршила во Англија, а студирала право на Универзитетот „Сент Хју колеџ“ во Оксфорд. Своето образование го продолжила, а звањето магистер по правни науки го стекнала на „NYU“ во Њујорк. По дипломирањето, таа накратко работеше за Соња Сотомајор, судија на Врховниот суд на САД. Кога се вратила во Англија во 2010 година, започнала стажирање во лондонската канцеларија „Doughty Street Chambers“, каде подоцна била ангажирана. Со текот на времето, таа стана една од најпознатите адвокати за човекови права.

Џорџ Клуни и Амал се запознале во Италија, поточно во неговата вила на езерото Комо. Во јули 2013 година, таа помина на пат за Кан со заеднички пријател. Штом ја запознал, Џорџ паднал на нејзиниот шарм.

– Мислев дека е убава, смешна и многу паметна. Не знам дали и таа го мислеше истото за мене. Таа веројатно мислеше дека сум стар. Потоа ми испрати неколку фотографии што ги направи кога беше тука, почнавме да праќаме е-пошта и да разговараме. По некое време, стана јасно дека меѓу нас тоа прерасна во нешто повеќе од пријателство – изјави Џорџ, кој во октомври 2013 година ја покани Амал да го посети во лондонското студио „Abbey Road“, каде што го надгледуваше снимањето на филмот за кој беше. работи на. – Тоа беше одлична прва средба. Потоа отидовме на вечера. Таа ми рече: „Ајде да одиме во овој ресторан“. Беше неверојатно шик. Само што тргнавме, пред вратата се појавија 50 папараци. Но, таа одлично се снајде. Додека бев во Лондон, работите брзо ескалираа – вели Клуни, кој во британската престолнина остана во следните шест недели.

– Потоа заедно го поминавме Божиќ во Кабо Сан Лукас, по што отидовме на сафари во Кенија. Амал сака жирафи, тие и се омилени животни – рекол тој. Во февруари 2014 година, Клуни почна да го планира предлогот. Како и секој успешен режисер, тој планираше сè до последен детал, дури и музиката во позадина. Го купил прстенот и сè сокрил толку успешно што Амал не се посомневала во ништо. – Беше во Англија и штотуку требаше да замине за Лос Анџелес кога имаше сериозен разговор со родителите. Ја прашаа кои се моите намери.

Им рече да се опуштат, дека заедно сме само шест месеци. И тогаш таа се појави кај мене – вели Џорџ кој ја запросил на 28 април 2014 година во својот дом. Им приреди вечера. – Јас сум готвачот во семејството. Не направив ништо импресивно, малку тестенини. По вечерата, на шампањ, и реков да оди до фиоката да ја земе запалката да ги запали свеќите. Таа го отвори и го извади прстенот. Направив се останато, клекнав и се што се правеше тогаш. Имав плејлиста со песни од мојата покојна тетка, пејачката Розмари Клуни, која чекаше да започне „Why Shouldn’t I?“.

Тој почна да игра, а таа зјапаше во прстенот и велеше: „О, Боже мој“. Клекнав 20 минути и чекав да каже „да“, беше многу шокирана. Таа кажа „да“ дури кога „Гуди, Гуди“ почна да свири, а тоа не е баш романтично – се пошегува тој и призна дека не се сомнева во нејзиниот одговор.