Жив оган ја крена пола Русија на нозе! Шок сцена на небото на истокот од земјата: Огнената стихија се гледаше на 1.000 км (ВИДЕО)

Неидентификуван летечки објект ги запрепасти жителите на територијата Хабаровск на далечниот исток на Русија!

На социјалните мрежи брзо почнаа да се шират снимки од непознатиот летечки објект, кој се гледаше дури од илјадници километри во Ростовската област. На видеото се гледа огромна запалена топка со огнена опашка зад неа.

Мистериозно НЛО кое се движеше низ ноќното небо предизвика невидени дискусии на социјалните мрежи.

Некои веруваат дека видеото покажува метеорит, други дека се работи за таканаречените ракетни чекори од космодромот Восточни во регионот Амур, а трети дека се работи за кометата 12P/Pons-Brooks која може да се види еднаш во 70 години.

Астрономите аматери велат дека се работи за вселенски отпад или комета со запалена опашка.

Предмет во форма на диск, да потсетиме, неодамна беше виден на небото на завојуваниот Доњецк, кој лебди на километар и пол над земјата! Украински оператор со беспилотни летала претпазливо управувал со својот инфрацрвен квадрокоптер во извидувачка мисија, борејќи се со силни ветрови, кога одеднаш забележал рамно НЛО долго речиси 400 метри како мирува.