Жозе Мурињо го избра својот добитник на Златната топка

Жозе Мурињо предвиде дека суперѕвездата на Реал Мадрид Винисиус Јуниор ќе ја освои наградата „Златната топка“ за 2024 година.

Бразилскиот напаѓач минатата сезона беше истакнат играч за Лос Бланкос, освојувајќи ја Лигата на шампионите, Ла Лига и Суперкупот на Шпанија.

Винисиус постигна 24 гола и 11 асистенции на 39 натпревари во сите натпреварувања за тимот на Карло Анчелоти. Тој им зададе тешко време на противничките дефанзивци, вклучително и против Барселона, каде постигна хет-трик во финалето на шпанскиот Суперкуп со 4-1.

Жозе Мурињо зборуваше за ТНТ Спортс пред Евро 2024 и беше замолен да даде некои предвидувања. Еден од нив беше кој ќе ја освои Златната топка кога ќе се одржи церемонијата на доделување награди во октомври: „Мислам дека Винисиус“.

Винисиус е фаворит за освојување на наградата на Франс Фудбал, пред соиграчот од Реал Мадрид, Џуд Белингем. Во игра е и летното засилување на Лос Бланкос, Килијан Мбапе, како и Тони Крос.

Бразилецот со 29 натпревари нема да биде премногу загрижен ако не успее да го освои, откако зборуваше за можноста претходно овој месец. Тој рече (преку Ројтерс): „Не ми е грижа за Златната топка, луѓето блиски до мене и околу мене ми велат дека сум најдобар и верувам во тоа. Тоа е добро за мене“.

И покрај ова, Винисиус може дополнително да го заложи своето барање како фаворит за Златната топка ова лето. Тој одлучи да го претставува Бразил на Копа Америка и е нестрплив да се фати за голем меѓународен трофеј.