Заврши најголемото судење на мафијаши во историјата, со вкупно 2.200 години затвор

Повеќе од 200 членови на бандата беа осудени на вкупно повеќе од 2.200 години по едно од најголемите мафијашки судења во историјата на Италија, пишува „Скај њуз.

Околу 338 мафијаши беа обвинети дека се членови на моќната криминална група Ндрангета, а судењето започна во јануари 2021 година.

Ндрагнета е основана во 18 век во Калабрија и прерасна во една од најмоќните, најголемите и најбогатите криминални организации во светот.

„Ндрангета е единствената мафија активна на секој континент (освен Антарктикот) за која се вели дека контролира 80% од трговијата со кокаин во Европа и има проценет годишен обрт од 52 милијарди фунти.

Во тригодишното судење беа вклучени мафијаши, бизнисмени и политичари, како и обвиненија за убиства, корупција, трговија со дрога, перење пари и изнуда.

Откако се повлекоа минатиот месец за да ги разгледаат своите одлуки, тројцата судии треба да живеат во безбедна куќа под полициска заштита.

Околу 67 обвинети веќе се прогласени за виновни а 131 лице сега се ослободени.

Меѓу осудените се и Доменико Томаино, познат како ,,Волкот”, кој доби 17 години затвор; „Дебелиот“ Франческо Барбиери, кој доби 24 години; и Винченцо Барба, познат како ,,Музичарот”, кој е осуден на 28 години.

Поранешниот пратеник на ,,Форца Италија”, Џанкарло Пители, еден од најистакнатите обвинети, а беше осуден на 11 години затвор бидејќи бил мафијашки брокер.

Шефот на кланот Ндрангете, Саверио Расионал од Доменико Бонавота, купил 30 згради.

Неколку десетици доушници ја предале организацијата и нејзиниот строг кодекс на молчење за да му дадат докази на обвинителството.

ВУЈКО

„Макси судењето“ се фокусираше на едно од клучните семејства на Ндрангета, Манкусос и нивните соработници.

Човекот за кој се вели дека е семејната фигура „Кум“, Луиџи Манкузо, познат како вујко, треба да се соочи со посебно судење. Неговиот внук веќе сведочеше против организацијата.

Специјалните сили и елитните единици извршија рација во „Ндрангета“ во декември 2019 година, при што околу 3.000 луѓе извршија рации во 12 италијански региони, со апсења во Германија, Швајцарија и Бугарија.

Запленети се имот и пари во вредност од неколку милиони евра, а 300 осомничени се приведени.

Операцијата во 2019 година беше наречена „Rinascita-Scott“, повикувајќи се на повторното раѓање на регионот – „rinascita“ на италијански – и американскиот специјален агент Скот В.

Главниот обвинител кој ја водеше огромната истрага беше Никола Гратери, кој организираше изградба на судница-бункер за одржување на судењето.

Гратери, кој е најпознатиот италијански обвинител против мафијата, живее под полициска заштита веќе 34 години.

На почетокот на рочиштето тој изјави за Скај Њуз дека нема да биде исплашен од бројните смртни закани и заговори за атентат против него.

Во август, кога „Скај њуз“ доби редок пристап до италијанската скриена мафијашка војна, Гратери рече дека ако умре утре, „нема да ми биде проблем“.

„Да се ​​живее сто години како кукавица е бесмислено“, рече тој. Наместо тоа, живеев како маж“.

Премиерот Џорџо Мелони неодамна изјави дека Италија сега има најефективна тактика во борбата против организираниот криминал.

„Имаме исклучително нестабилен непријател и борбата против мафијата е камен-темелник на оваа влада“, рече таа.