Зад појасот што Бабиќ не успеа да го освои стои една од најтрогателните приказни

НОВИОТ светски шампион на ВБЦ во бриџ категорија е Лукаш Розански од Полска , кој со нокаут во првата рунда во Жешов, Полска, го победи хрватскиот боксер Ален Бабиќ.

Но, зад појасот што го доби Полјакот стои една од најтрогателните приказни во светот на спортот во последните години. Пред три години, тогашниот шестгодишен херој Бриџер Вокер доби почесен светски шампионски појас од Светскиот боксерски совет затоа што добил 90 конци откако бил каснат од куче додека ја бранел својата помлада сестра. 

Целиот свет му се восхитува на малиот херој, а целата категорија го носи неговото име 

Кога кучето ја нападнало неговата сестра на 9 јули, малото момче храбро втрчало, а кучето го каснало по лицето и главата. И покрај повредите, тој успеал да ја фати сестра си за рака и да побегне со неа на безбедно. Неговата тетка Ники Вокер на социјалните мрежи напиша дека добил 90 конци. “Мојот внук е херој кој ја спасил својата сестра од напад на куче. Самиот бил каснат за кучето да не ја добие неговата сестра”, опишала таа.

Трогателната приказна веднаш го обиколи светот, а WBC потоа објави дека малиот Бриџер од Вајоминг ќе стане почесен светски шампион поради неговата храброст што ги „претставува најдобрите вредности на човештвото“.

Организацијата на Твитер сподели фотографија од храброто мало момче, на кое тој се смешка и позира во маица на WBC и со познатиот зелен и златен појас. „И новиот светски шампион на ВБЦ, Бриџер „најхрабриот човек на земјата“ Вокер“, напишаа покрај неа, а целата категорија сега го носи името на малиот херој.

Откако ја слушна веста, Крис Еванс, кој го игра Капетан Америка во филмовите на Марвел, сними видео од момчето, а видеото кое малиот го гледаше во својот костим ги насолзи очите на многумина.

„Еј, Бриџер, ова е Капетан Америка. Како си, пријателе? Ја прочитав твојата приказна. Видов што направи и сигурен сум дека слушаш многу вакви работи деновиве, но исто така сакам да ти кажам: Ти си херој. Тоа што го направи беше толку храбро и несебично. Сестра ти е среќна што те има како нејзин голем брат. Твоите родители мора да се гордеат со тебе“, му рекол Еванс во видеото. 

Снимката што ја добија и снимката од момчето како гледа, на Инстаграм ја објави неговата тетка Ники. „Разговор со Капетан Америка. Немам зборови. Ние сме многу, многу благодарни“, напиша таа покрај видеото, кое за помалку од 24 часа го погледнале речиси милион луѓе. 

Многу други познати личности, исто така, му оддадоа почит на момчето, вклучувајќи го и Крис Прат, исто така познат по неговите улоги во филмови од универзумот на Марвел. Тој го нарече момчето вистински херој. „Овој млад човек е пример за храброст, правејќи го незамисливото за да заштити некој што го сака. Каква инспиративна приказна“, рече Прат.