ЗАМОКОТ ГАЗИЈАНТЕП НАД САМИОТ ГРАД УРНАТ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ: 12 кули се урнаа како од карти! Остана само дел од бедемот (ВИДЕО)

0

Во страшниот земјотрес што рано утринава го погоди југот на Турција долж турско-сириската граница, уништени се дури 10 градови, а најтешко настрадаа градовите Газиантеп и Искендерум, каде речиси и не останаа непроменети објекти.

Земјотрес, Турција, Газиантеп

По страшната ноќ и тресењето на земјата, димензиите на рушењето на Газиантеп се страшни, а вистински шок беше што земјотресот го уништи замокот Газиантеп, туристичка атракција на ридот над градот.

За тоа сведочат опседнувачките снимки од разурнатиот замок, од кој речиси ништо не останало. Само дел од бедемот. Ова беше вистински шок за Турција, но и за светската културна јавност, бидејќи овој замок беше одлична туристичка атракција за оние кои го посетија југот на Турција.

Замокот датира од предримскиот период, а во времето на Римјаните бил набљудувачница. Како замок, тој почнал да се обликува во 2 или 3 век од нашата ера. За време на Византија, императорот Јустинијан обновил и изградил утврдувања и бедеми во два наврати во 527 и 565 година. Областа на бедемот на замокот, кој е во облик на круг, е 1.200 метри. Бил изграден од камен и имал 12 кули кои биле срамнети со земја во земјотрес.

Замокот неколку пати бил реновиран, а последната реставрација била завршена пред 23 години. Освен што беше туристичка атракција, се користеше и за снимање филмови и серии. Поради ова, повремено се отвора за туристи.

Да го поставиме во понеделник рано наутро, Турција беше погодена од силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а еден час подоцна следеше нов потрес од 6,7. Земјотресот предизвика големи разурнувања и во соседна Сирија, каде што најмногу настрада градот Ал Баб. Тресењето на земјата се почувствува и во други делови на Турција, Грузија, Ерменија и Кипар.