ЗАСЛАДУВАЧИ БЕЗ калории ПОВРЗАНИ СО СРЦЕВИ БОЛЕСТИ? Загрижените научници велат дека оваа врска допрва треба детално да се истражи

0

„Степенот на ризик не е мал“, вели авторот на студијата д-р Стенли Хејзен, директор на Центарот за кардиоваскуларна дијагноза и превенција на Институтот за истражување во Кливленд Лернер.

Според една студија објавена во списанието Nature Medicine, луѓето со постоечки фактори на ризик за срцеви заболувања, како што е дијабетесот, имале двојно поголема веројатност да доживеат срцев удар или мозочен удар доколку имаат највисоко ниво на еритритол во крвта.

„Ако нивото на еритритол во крвта е во првите 25% во споредба со долните 25%, постои двојно поголем ризик од срцев удар и мозочен удар“. Тоа е на исто ниво со најсилните фактори на ризик за срце“, рече Хазен.

Дополнителни лабораториски и животински студии презентирани во трудот откриле дека еритритолот предизвикува тромбоцитите полесно да се згрутчуваат. Згрутчувањето може да се откине и да патува до срцето, предизвикувајќи срцев удар или до мозокот, предизвикувајќи мозочен удар.

„Ова секако звучи страшно“, рече д-р Ендрју Фримен, директор за кардиоваскуларна превенција во Националното еврејско здравје во Денвер.

„ Се чини дека постои врска помеѓу згрутчувањето и употребата на еритритол “, рече Фримен, додавајќи дека е потребна претпазливост во количината на засладувачи во исхраната што се консумираат.

Како одговор на студијата, Советот за контрола на калории вели дека резултатите од овие студии се во спротивност со истражувањата од последните децении .

„Овие студии покажаа дека намалените калории засладувачи како еритритол се безбедни, што е потврдено со глобалните регулаторни одобренија за нивна употреба во храна и пијалоци“, рече Роберт Ранкин, извршен директор на Советот.

Резултатите „не треба да се споредуваат со општата популација бидејќи учесниците веќе биле изложени на зголемен ризик од кардиоваскуларни болести“, рече Ранкин.

Европската асоцијација на производители на полиол одби да коментира , велејќи дека не ја ни прегледала студијата.

Како сорбитол и ксилитол, еритритолот е шеќерен алкохол, јаглехидрат кој природно се наоѓа во многу овошја и зеленчук. Има околу 70% сладост на шеќерот и се смета дека нема калории, велат експертите.

Вештачки произведен во огромни количини, еритритолот нема долготраен вкус, не го зголемува нивото на шеќер во крвта и има помалку лаксативно дејство од некои други шеќерни алкохоли.

„Еритритолот изгледа како шеќер, има вкус на шеќер и може да се пече со него“, вели Хазен, кој исто така го води Центарот за микробиом и човеково здравје на Клиниката Кливленд.

„Таа стана прехранбена индустрија драга, исклучително популарен додаток за кето и други производи и храна со ниски јаглехидрати што им се продава на луѓето со дијабетес“, додаде тој.

„Некои од храната означена со дијабетес имаа повеќе еритритол од која било друга храна“, истакна Хазен.

Еритритолот е, исто така, најголемата состојка по тежина во многу „природни“ производи од стевиа и монашки плодови, рече Хазен. Бидејќи стевијата и монашкото овошје се околу 200 до 400 пати послатки од шеќерот, потребна е само мала количина во секој производ. Најголемиот дел од производот е еритритол, кој додава кристален изглед и текстура слична на шеќер што ја очекуваат потрошувачите.

Неочекувано откритие

Откривањето на врската помеѓу еритритолот и кардиоваскуларните проблеми беше чисто случајно, рече Хазен.

„Никогаш не го очекувавме ова. Не го ни баравме“.

Истражувањето на Хазен имало едноставна цел: да се пронајдат непознати хемикалии или соединенија во крвта на една личност кои би можеле да го предвидат ризикот од срцев удар, мозочен удар или смрт во следните три години. За да го направите ова, тимот почна да анализира 1.157 примероци од крв од луѓе со ризик од срцеви заболувања собрани помеѓу 2004 и 2011 година.

„Ја најдовме оваа супстанца која изгледаше дека игра голема улога, но не знаевме што е тоа“, рече Хазен. „Потоа откривме дека тоа е еритритол, засладувач“.

Човечкото тело произведува еритритол природно, но во многу мали количини што нема да влијае на нивоата што тие ги измериле, рече тој.

За да ги потврди наодите, тимот на Хазен тестираше уште една серија примероци на крв од над 2.100 луѓе во Соединетите држави и дополнителни 833 примероци собрани од нивните колеги во Европа до 2018 година. Околу три четвртини од учесниците во сите три популации имале коронарна срцева болест или висок крвен притисок, крвен притисок, а околу една петтина имаа дијабетес, рече Хазен.

Во сите три популации, истражувачите откриле дека повисоките нивоа на еритритол се поврзани со поголем ризик од срцев удар, мозочен удар или смрт во рок од три години.

Но зошто? За да дознаат, истражувачите направиле дополнителни тестови на животни и откриле дека еритритолот „провоцира зголемена тромбоза“ или згрутчување на крвта, рече Хазен.

„За луѓето кои се изложени на ризик од згрутчување на крвта, срцев удар и мозочен удар, мислам дека има доволно податоци овде за да се каже да се држите подалеку од еритритол додека не се направат повеќе студии“, рече Хазен.

Оливер Џонс, професор по хемија на Универзитетот RMIT во Викторија, Австралија, истакна дека студијата нашла само корелација, а не причинска врска.

„Како што самите автори забележуваат, тие откриле поврзаност помеѓу еритритолот и ризикот од згрутчување, што не е дефинитивен доказ дека постои таков однос“, вели Џонс, кој не бил вклучен во истражувањето.

Здраво волонтери

Во последниот дел од студијата, осум здрави доброволци испиле пијалок кој содржи 30 грама еритритол, количината што ја консумираат многу луѓе во САД според Националното истражување за здравствени и нутриционистички испитувања, кое ја испитува американската исхрана секоја година.

Тестовите на крвта во следните три дена ги следеа нивоата на еритритол и ризикот од згрутчување.

„ Триесет грама беа доволни за да се зголеми нивото на еритритол во крвта илјада пати “, рече Хазен.

Појаснувајќи колку е 30 грама еритритол, Хазен вели дека тоа е еднакво на половина литар кето сладолед.

„Ако ги погледнете етикетите за исхрана на многу кето сладоледи, ќе видите „намален шеќер“ или „шеќерен алкохол“, кои се термини за еритритол. Ќе откриете дека типична пинта има некаде помеѓу 26 и 45 грама“, рече тој.

Не постои цврст „прифатлив дневен внес“ или ADI, поставен од Европската агенција за безбедност на храна или од Управата за храна и лекови на САД, дека еритритолот е општо признаен како безбеден (GRAS).

„Науката треба да нурне подлабоко во еритритолот бидејќи оваа супстанца во моментов е широко достапна. Ако е штетно, треба да знаеме за тоа“, рече Фримен од National Jewish Health.

Хејзен се согласи.

„Обично не ме фаќа паника, но ова е нешто што мислам дека треба да го разгледаме внимателно“, заклучи тој.