ЗА СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА НИ СКРШЕН ДЕНАР: Погледнете на кого познатиот милионер ќе му го остави ЦЕЛОТО БОГАТСТВО (ФОТО/ВИДЕО)

0

Дејвид Фишвик е милионер кој се одлучил на необичен потег за да ги мотивира своите деца да работат.

51-годишниот Британец имал скромни почетоци, не го завршил училиштето и се вработил како градежен работник.

Почнал да заработува кога основал компанија која продавала минибуси, а своето богатство го стекнал по финансиската криза во 2008 година кога основал банка која им помага на локалните бизниси да напредуваат, а неговата приказна е претворена во серијата на Нетфликс „Bank of Dave“.

Тој ќе го даде своето богатство

Неговото богатство се проценува на околу 500 милиони долари, но тој изјавил дека нема намера да им ги остави парите на своите деца.

Наместо тоа, тој ќе донира 99% од своето богатство за да ги задржи своите деца мотивирани во работата, додавајќи дека не сака да ги „оптоварува“ со своето богатство.

 Важно е децата да работат напорно затоа што сум видел многу луѓе кои станале успешни и богати и ги разгалувале своите деца, кои воопшто немаат разбирање од пари – објасни тој и додаде: „Ќе дадам 99% од моето богатство кога ќе умре.

Дејвид додаде дека порано работел на три работни места, поради што развил извонредна работна етика која сака да ја пренесе на своите деца.

 Важно е да имате работна етика и мислам дека напорната работа ве става таму каде што среќата ќе ве најде. Моите деца не секогаш се согласуваат со тоа, но тие се добри деца – рече тој.