ЗДФ: Руската нафта пристигнува во Германија по заобиколен пат

И покрај санкциите на Западот, трговијата со нафта меѓу Русија и Индија се одвива добро и на тој начин по заобиколен пат стигнува до Германија.

Ова го посочува германскиот јавен сервис ЗДФ, известувајќи дека увозот на нафтени деривати во Германија од Индија е зголемен за 12 пати.

„Завиткани се последните црвени теписи по кои неодамна прошетаа шефовите на владите на земјите од Г-20. Шарените саксии кои накратко го претворија Делхи во тропски рај се вратени во складиште, а зелените огради кои го заштитуваа погледот на сиромаштијата е уништена. Индија „се покажа најдобро, не само визуелно туку и политички. Успешниот самит беше пофален од сите страни, а Индија доби политичко значење“, наведува германската телевизија.

Земја која, како што додава дописникот на ЗДФ од Сингапур, со децении е аутсајдер и пасивен набљудувач на глобалната сцена, во времето на премиерот Нарендра Моди има пристап до официјалните резиденции на влијателни светски држави – Вашингтон, Лондон, Москва, Берлин, секаде го пречекуваат со раширени раце, сите го сакаат за пријател и партнер.

„Моди е прагматичар“, е како Харш Пант, потпретседател на истражувачката фондација Оберсервер во Њу Делхи, го опишува индискиот шеф на владата.

„Тој се стреми да создаде партнерства и соработки низ целиот свет за да ја поттикне Индија во нејзината амбициозна потрага да постигне статус на индустријализирана нација до 2047 година. Онаму каде што има добри контакти, бизнисот тече непречено“, додаде тој.

Пант рече дека Индија има долги добри односи со Русија, дека Москва извезува оружје и нови технологии во Индија кога тоа никој не го сака.

До денес, Индија набавува повеќе од 55 отсто од оружјето што го увезува од Русија.

Индија, додава ZDF, има корист и од евтината нафта од Русија.

Од почетокот на војната во Украина, значително порасна уште една деловна соработка меѓу двете земји – сурова нафта.

Од февруари 2022 година, Индија го зголеми уделот на Русија во увозот на сурова нафта од 1,6 проценти на 34 проценти.

„Додека Русија, ограничена со санкции и ценовни ограничувања, бара нови пазари за извоз на нафта, Индија, која е гладна за енергетски производи, профитира од евтиниот увоз од својот долгогодишен партнер“, додава ЗДФ.

„Политиката на Индија е водена од економскиот развој, а сиромаштијата останува главен проблем. Може да се замисли притисокот врз владата од високите трошоци за енергија“, рече Пант.

Тој додаде дека е разбирливо што Владата ја користи оваа поволна можност.

„Огромни индустриски комплекси, милиони возила кои превезуваат луѓе и стоки низ земјата секој ден. Има огромни потреби во земја со над 1,4 милијарди луѓе“, рече Пант.

ЗДФ нагласува дека германскиот увоз на нафтени деривати од Индија е зголемен за дванаесет пати.

На Индија итно и треба девизи што може да се заработи со продажба на нафтени деривати.

„Суровата нафта се преработува во рафинериите во гасни масла, бензин и други производи пред дополнително да се продава на светскиот пазар. Германија купува производи и од Индија“, посочува ЗДФ.

Според податоците на Федералниот завод за статистика, Германија во првите седум месеци од годинава купила нафтени деривати во вредност од 451 милион евра од Индија.

Оваа сума е дванаесет пати поголема во споредба со истиот период лани.

Очигледно е дека руската нафта го нашла патот до Германија и покрај санкциите, наведува ЗДФ.

„Европа не може да го игнорира фактот дека рафинираната руска нафта влегува на нејзините пазари преку индиректни рути и дека е вмешана Индија. Која друга би била причината да се воздржиме од критикување на Индија?“, праша Пант.

Според Сојузниот завод за статистика на Германија, увозот на нафта од Индија силно пораснал оваа година, а Индија увезува огромни количини руска сурова нафта и овој увоз продолжува да расте, според ЗДФ, додавајќи дека Русија очигледно профитира од зделките за нафта со Индија.

КЦ Рамеш, директор на државната нафтена компанија (ONGC), малку ја разбира европската непријатност во руско-индискиот бизнис.

„Ние и помагаме на глобалната економија купувајќи од Русија. Ова ги отвора залихите од земјите на ОПЕК што можат да ги купат другите земји, особено Европа“, објасни тој.

Она што звучи како вин-вин ситуација за сите е, пред сè, една работа, наведува ЗДФ, добра зделка за Русија.

Според сегашните извештаи, Русија станува сè пософистицирана во избегнувањето на санкциите и ограничувањата на цените.

Економската школа во Киев, пишува „Фајненшл тајмс“, се сомнева дека приходите од нафта на Русија оваа година би можеле да бидат повисоки за најмалку 14 милијарди евра – и покрај санкциите.