ЗЕЛЕНСКИ БАРА УКРАИНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ДА ГИ ПРЕКИНЕ СИТЕ ОДНОСИ СО ИРАН: „Применете посебни економски и други рестриктивни мерки“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од парламентот да ги прекине сите односи со Иран на 50 години, бидејќи таа земја ја снабдува Русија со беспилотни летала и друга воена опрема.

„Посебни економски и други рестриктивни мерки против Иран треба да се применат во период од 50 години“, се наведува во нацрт-резолуцијата предложена од Зеленски, пишува Гардијан.

Како што рече, Зеленски се решил на тој чекор по денешниот најголем напад со беспилотни летала врз Киев .

Украинските власти објавија дека Русија користела беспилотни летала Шахед од Иран за нападот.

Руската армија лансираше повеќе од 40 беспилотни летала во Киев, главниот град на Украина, кои синоќа беа соборени од системи за противвоздушна одбрана, при што загина едно лице.

Претходно, украинските медиуми објавија дека експлозии се слушнале во многу региони, вклучително и регионите Житомир и Суми, и дека е прогласена воздушна тревога во поголемиот дел од Украина, вклучително и Киев и Киев.