Зеленски: Ситуацијата во Бахмут е сѐ потешка

0

– Ситуацијата станува сѐ посложена, рече тој во редовното дневно обраќање до сонародниците. „Непријателот систематски уништува сѐ што може да се искористи за заштита на нашите позиции“, додаде тој, нарекувајќи ги украинските војници кои учествуваат во таа битка „вистински херои“.

Руските сили од минатото лето се обидуваат да го заземат Бахмут, чија стратешка важност е спорна, но која стана симбол на борбата за контрола на Донбас, во Источна Украина.

Водачот на проруските сепаратисти во регионот Донецк (Источна Украина), Денис Пушилин, синоќа на руската телевизија изјави дека сите пристапни патишта до Бахмут се „во досегот на оружјето“ на проруските сили.

Руските сили со недели се обидуваа да го опколат Бахмут и успеаја да отсечат неколку главни патишта за снабдување на украинската армија. Командантот на руската паравоена група Вагнер, Јевгениј Пригожин, во саботата тврдеше дека неговите луѓе влегле во селото Јахидње, во северното предградие на Бахмут.