ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА – Видео кое покажува колку земјотресот го уништил патот меѓу Газиантеп и Адана

0

Видео кое кружи на социјалните мрежи ги покажува шокантните последици од разорниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што рано во понеделникот ги погоди Турција и Сирија.

На видеото се гледа урнат пат со огромни пукнатини. Патот ги поврзува градовите Адана и Газиантеп, каде што бил епицентарот на земјотресот.

Патот е само едно од многуте места што претрпе тешко уништување по трите големи земјотреси што ја погодија Турција.
Најинтензивниот се случи во понеделникот наутро со јачина од 7,8 степени, што резултираше со последователни потреси со јачина од 7,7 и 6,0 степени. Вкупно, по земјотресот во Сирија и Турција се регистрирани повеќе од 60 последователни потреси.