„Зошто не доаѓаш сонце мое мило!?” Мајката на жртвата на масовниот убиец е неутешна, нејзините зборови ја кинат душата (ФОТО)

Мајката на брутално убиениот Далибор Тодоровиќ (25) од Дубона, кој на 4 мај во крвавиот пир беше убиен од излудениот У.Б.(21), на социјалните мрежи објави нивна фотографија заедно со потресна порака.

Тодоровиќ, да потсетиме, е еден од деветте жртви на масовниот убиец кој кобниот ден беше убиен со калашников додека со другарите седеше на клупа пред училиштето во Дубона. Како што пишувавме претходно, Далибор бил погоден од истрели и паднал под клупата, неговите родители го слушнале пукањето, а кога пристигнале во училиштето го барале синот и се надевале дека тој некаде отишол и дека не е меѓу повредените или убиените.

За жал, мајка му го нашла раскрвавен и го држела во скут на пат кон болница, каде за жал починал.

– Зошто не дојдеш? Каде се тие мили раце да ме прегранат. Каде се милите очи кои мило гледаат, на кој пат се и на кој километар… Да дојдам таму да се радувам. Да се ​​радувам кога ќе го видам син ми, моето слатко сонце, да ми се насмевнува – напишала неутешната мајка на Далибор, а потоа додала:

– Да ми каже „здраво“ кога ќе ја отворам вратата за да ме утеши неговата насмевка засекогаш. Веднаш би му простила што долго време го нема, што не ме контактирал. Знам дека секаде ме следи неговата драга сенка и дека не ја заборава мајка си. Знам, ќе го барам цел живот, ќе се сретнеме пак еден прекрасен ден. Мојот ангел ќе ми ја отвори вратата и само тогаш ќе бидам среќна и насмеана.

Под шокантните зборови, неутешната жена објави и фотографија на која се гушкаат. Под него имаше само тажни коментари за утеха на мајката што трагично го загуби животот од човек кој не го ни познаваше.

Да потсетиме, на кобниот ден У. Б. вооружен отишол во селото Мало Орашје, каде застанал на споменикот на кој млади луѓе славелњ и се дружеле по повод Ѓурѓовденско разденување и таму излегол од автомобилот, земал калашников и почнал да пука во тинејџерите.

За жал, потоа уби петмина млади луѓе, а неколкумина од нив ранил.Крвавото движење го продолжи кон селото Дубоне, каде пукал во толпата што седела на клупа во близина на училиштето, при што убил тројца, а неколкумина од нив ранил. Деветтата жртва Петар Митровиќ им подлегна на повредите по 50 дена борба за живот во болница во Белград.