Зошто повторно се разгорува стара бугарско-македонска расправија за револуционер од отоманската ера

0

Балканскиот револуционер Гоце Делчев не може да најде мир дури и толку долго по неговата смрт од рацете на османлиската полиција во 1903 година. Минатиот век, несогласувањата за местото на Делчев во заедничката историја и цврсто испреплетените национални наративи доведе до негово погребување, ексхумација и повторно погребување во Грција, Бугарија и Северна Македонија.

Сега, Македонците и Бугарите се подготвени за можни провокации околу заедничката церемонија за одбележување на 151-годишнината од раѓањето на Делчев пред неговото сегашно почивалиште, саркофаг во дворот на црквата Вознесение Исусово во главниот град на Северна Македонија, Скопје.

Сличен настан минатата година предизвика зголемени безбедносни мерки, но помина без инциденти.

Но, повторното појавување на бугарско-македонските тензии, вклучително и насилен напад врз македонски државјанин кој се идентификува како Бугарин пред две недели, предизвика краток дипломатски дефект минатата недела и фрли долга сенка врз нивната меѓусебна граница, истовремено поттикнувајќи ги стравувањата на Македонците дека клучните национални цели остануваат заложници на каприците на соседот од ЕУ.

Со оглед на тоа што двете земји се горко поделени околу елементите на нивната заедничка историја и култура, зошто тензиите драматично се зголемуваат сега и што може да се направи за да се решат долгогодишните прашања што ги исклучуваат добрите односи?

Бугарски избори

Најочигледниот поттик може да лежи во неуспехот на Бугарија да избере стабилно раководство. Предвремените избори што треба да се одржат таму на 2 април се петти за само две години, што ја истакнува пречката за напредок во какви било преговори со Софија: недоследноста.

Поради заканите од Софија по жестокото претепување во Охрид минатиот месец на Христијан Пендиков, македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи ги нарече бугарските избори „отежителна околност“.

Руслан Стефанов, директор на економската програма во Центарот за изучување на демократијата во Софија, исто така стравува дека работите ќе се влошат пред да се подобрат. Тоа е политички искористено од двете страни на границата“, рече Стефанов. Сега има повеќе екстремистички партии во бугарскиот парламент, рече тој, но новата левичарска националистичка групација во Северна Македонија претставува сличен проблем.

„Нема толку многу прашања што можат да направат една партија да се истакне, да освои гласови. Мислам дека партиите ја гледаат оваа [историска дебата] како победник на гласовите бидејќи е емотивна, апелира до историските митови на двата народа“, рече Стефанов. „Знаете како оди со митовите: дури и ако се многу слични, тие имаат тенденција да се судираат“.

Вооружување на историјата со „културни клубови“

Делчев беше во центарот на некои од тие спорни „митови“, иако разликите може да бидат изгубени за многу аутсајдери.

Она што е најважно е што Бугарите и Македонците го сметаат за херој за борбата против османлиската власт околу крајот на векот, но не се согласуваат околу неговиот национален идентитет и крајните цели на неговото тајно друштво во тоа време, Внатрешната македонска револуционерна организација (ВМОРО). која во Скопје се нарекува Македонска револуционерна организација.

Дури беше формирана и заедничка бугарско-македонска комисија за историски и образовни прашања за да се бара консензус за тоа како да се почести Делчев и неколку други личности, како и како да се учи за нив. Но, препораките не се спроведени.

Стефанов истакна дека во претходните образовни системи во советско-сателитска Бугарија и комунистичка Југославија се предавале различни толкувања. За повеќето Бугари и Македонци, рече тој, „до седмо одделение, таму сте, заглавени сте со тоа“.

„И тогаш, одеднаш [по распадот на Советскиот Сојуз и Југославија], некој доаѓа и ви вели: „Па, ова не е точно она што треба да го кажете“.

Работите да бидат уште полоши, двете земји ги поттикнаа овие вековни тензии околу историските личности со отворањето на „културни клубови“.

Гоце Делчев (1872-1903)

Во април 2022 година, со присуство на тогашниот премиер Кирил Петков и потпретседател, Бугарите отворија културен клуб во градот Битола во Северна Македонија. Клубот го добил името по Иван (Ванчо) Михаилов, личност која живеела во поголемиот дел од 20 век и која како последен водач на ВМОРО се залагал за бугарскиот национализам и на тој начин му нанел удар на македонскиот идентитет.

Во октомври 2022 година, сличен клуб привлече протести кога беше отворен во Охрид под името „Цар Борис III“, бугарски император кога таа земја беше дел од наци-фашистичката оска во Втората светска војна.

Двата клуба беа мета на протести и други инциденти, меѓу кои во еден момент беше и запален центарот Михаилов.

„Не слушнав ниту еден бугарски политичар да рече: „Еј, можеби не е толку паметно да се именуваат овие клубови токму онака како што тоа го правеа, или нивните добродетели“, рече Стефанов. „Или, „Па, можеа да го именуваат на илјадници други начини што нема да поттикнат никакви повредени чувства, но не, тие сакаат да ги именуваат токму на овој начин“.

Македонскиот парламент потоа усвои закон со кој се бара одобрение од Министерството за правда за организациите именувани по историски личности.

И на почетокот на ноември 2022 година, претходно регистрирана група отвори македонски културен клуб во бугарскиот град Благоеврград, именуван по Никола Вапцаров, поет од 20 век и отпор против раководството на цар Борис, кого организаторите го прогласија за Македонец. Бугарските власти брзо тргнаа да ја забранат групата што го основаше клубот.

„Маѓепсан круг“

Зоран Нечев, виш истражувач во одделот за ЕУ ​​во Институтот за демократија во Скопје, го нарече „маѓепсан круг“. „Тоа е наменето да биде провокација, тоа е целата поента“, рече Нечев. „Не се работи за отворање „бугарски културен клуб“ како таков — никој не се противи на тоа – туку само како што се именувани.

Токму секретарот на клубот Цар Борис, Пендиков, кој беше толку брутално претепан на 19 јануари, по двата претходни напади, ја поттикна Софија да побара преговорите за пристапување на Северна Македонија во ЕУ да бидат условени со гонење на злосторствата од омраза врз Бугарите.

По нападот на Пендиков и неговиот транспорт со авион на бугарската влада во болницата во Софија, бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков обвини дека постои „атмосфера на неказнивост“. Тој најави, како што се испостави, кратко повлекување на бугарскиот амбасадор и понатаму предложи Софија „да разгледа неколку компоненти и елементи на нашата билатерална соработка“.

Неговиот македонски колега Османи побрза да возврати дека „целата нација не може да се обвинува за постапките на неколку поединци“, и рече дека осомничениот е веќе приведен и истрагата е во тек. Тој вети „нулта толеранција“ за таквото насилство, особено како одговор на меѓуетничките проблеми.

Но, штетата е направена.

Македонски избори

Избраните лидери во Северна Македонија, исто така, се соочуваат со сопствена пресметка, со крајниот рок за измена на нивниот устав за да избегнат неуспешни преговори за членство во ЕУ.

Тоа е резултат на таканаречениот француски предлог од јули 2022 година кој ја убеди Бугарија да се откаже — или само да го суспендира, во очите на критичарите на договорот — своето вето на македонската рамка за преговорите со ЕУ во замена за отстапки, вклучително и ветување да се додадат „Бугари“ во преамбулата на македонскиот Устав како конститутивен народ. Двете страни, исто така, се согласија во поврзаниот протокол да воспостават механизам за намалување на тензиите и следење на можни злосторства од омраза. Договорот предизвика улични протести и драматични конфронтации со гневните македонски националисти и ги поттикна барањата на опозицијата од Бугарија да го стори истото и официјално да го признае македонското малцинство во таа земја.

Северна Македонија условно го отвори својот скрининг процес со Европската унија два дена откако Скопје го потпиша билатералниот протокол во центарот на договорот постигнат со посредство на Париз, но сè уште не го измени уставот. Успевањето да го заврши неговото усвојување може да ја чини секоја влада во Скопје свој мандат и да изнуди предвремени избори.

Институтот на Нечев се спротивстави на францускиот договор во тоа време, бидејќи сметаше дека обврската за амандман ќе значи дека Северна Македонија „ќе стане цел за освојување политички поени во Бугарија, врз основа на национализмот, користејќи го контекстот на ЕУ“, рече тој за РСЕ. Тој тврди дека тие „црвени знамиња“ ги навестуваат поновите закани на Софија.

„Дипломатски, политички, економски — како сакате да кажете — ние сме послабата страна во контекст на влезот во ЕУ, а Бугарите се внатре во Европската Унија“, рече Нечев за дилемата на Македонците. „Тие можат да ја искористат ситуацијата колку што сакаат.

Тој, исто така, забележа уште еден аспект од ветувањето. Притисокот сега е на наша страна, без разлика кој е на власт или кој ќе дојде на власт“, ​​рече Нечев. „Сега, ако сакаме еден ден да станеме членка на ЕУ или да напредуваме во процесот на [пристапување], мораме да го промениме уставот… Тоа мора да се направи.

Запоставени агли на минатите блокови

И тинк-тенковите на Нечев и Стефанов неодамна тврдеа дека Бугарија и Северна Македонија имаат погорливи проблеми отколку трнливите дебати за националните херои.

Како и за многу работи на Балканот, за историјата може да се зборува бескрајно“, рече Нечев. „Но, сепак потребни се пет часа, а патот не е добар ако одите од Скопје до Софија. Тоа е реалноста, тоа се практичните работи.

Иако изминаа долг пат од деновите на источниот блок и југословенските денови, тие велат дека и двајцата „се соочуваат со извонредни предизвици во управувањето“ и дека очајно им се потребни дополнителни инвестиции за да ги надградат своите економии.

„Во суштина, овие две земји беа најоддалечените агли на [соодветните] блокови, и затоа нашата граница беше веројатно најраспадната работа по Берлинскиот ѕид, и сè уште изгледа така“, рече Стефанов. „Значи, мислиме дека е време — по францускиот предлог — нашите политичари да се фокусираат на обезбедување развој на луѓето од двете страни на границата.

Биста на Гоце Делчев во главниот град на Бугарија, Софија.  (фотографија)

Во неодамнешниот извештај за „промоција на конструктивен капитал“ во двете земји, Центарот за проучување на демократијата во Софија и Институтот за демократија во Скопје се согласија дека „рамките на ЕУ и НАТО обезбедуваат доволно ресурси“ за да се даде приоритет на заедничката агенда за инвестиции и економскиот раст.

Тие понатаму се расправаа за финализирање на железничките и патните врски, меѓусебното поврзување на гасните и електричните мрежи и поттикнување заедничко јавно-приватно партнерство.

Стефанов рече дека е особено „тажен“ што гледа како бугарската влада интимира во врска со нападот на Пендиков дека заедничките проекти може да бидат прекинати.

Улогата на Русија

Македонскиот претседател Стево Пендаровски излезе од состанокот на Советот за безбедност на земјата на 23 јануари, тврдејќи дека елементи или институции во Бугарија поврзани со руското разузнавање водат кампања против неговата земја.

Пендаровски рече дека, пред годишнината на Делчев, тој предложил забрана за влез на бугарски пратеник во Европскиот парламент, заедно со други кои планираат да пристигнат во Скопје на настанот. Контроверзниот европратеник, Ангел Џамбазки, возврати на социјалните мрежи со она што нашироко се сметаше за прикриена закана против Пендаровски, повикувајќи се на убиство на југословенски крал од страна на револуционер на ВМРО во 1934 година. Предложената забрана на македонскиот претседател подоцна беше отфрлена.

Нашироко се смета дека Русија има корист од европската нестабилност, особено по нејзината инвазија на Украина, но не беше јасно за какви конкретни врски тврдеше Пендаровски.

Нечев ги наведе претходно документираните напори на Москва да ги наруши балканските односи и рече дека некои бугарски политички елити биле погодни за руските интереси во регионот, вклучително и за прашањето за кандидатурата на Македонија за ЕУ.

Стефанов сугерираше дека ниту бугарските ниту македонските разузнавачки агенции биле предмет на драматични реформи или лустрација уште од советската и југословенската ера. Но, пошироко, тој рече: „Многу конкретно, јасно, и во Бугарија и во Северна Македонија, Русија работи на притискање на сите овие копчиња, и тоа го прави“.

Тој ги спомна интензивните активности на руските амбасади во двете земји, како и остриот коментар на Путин во 2017 година дека кириличното писмо и словенската писменост „произлегле од Македонија“, коментар насочен директно кон гордоста на Бугарите.

„Значи, би рекол дека треба да се биде будала да се мисли дека Русите нема да го користат ова, бидејќи тоа е толку ниско овошје“, рече Стефанов.