ЗОШТО ТРЕБА ДА ПИЕТЕ ЧАЈ од кантарион: При какви заболувања помага – го подобрува расположението и делува во менопауза

0

Зошто се користи чајот од кантарион – лековито растение кое се користи како лек за подобрување на расположението, помага при гастритис и е корисно за жените во менопауза.

Кантарионот е растение кое со векови се користи во природната медицина во форма на тинктури, салфетки и чаеви. Џереми Волф, лиценциран натуропат, објасни за Health Line дека кантарионот произведува многу ефекти во телото. „Тоа е силен антидепресив и може да го подигне расположението на луѓето со блага до умерена депресија“, рече тој. Тој забележува дека кантарионот не се препорачува за луѓе со тешка депресија и посочува дека кантарионот има силна антивирусна активност која исто така може да го промовира зараснувањето на раните. Важно е да знаете дека оваа билка не делува преку ноќ, потребни се недели и месеци за да се забележи ефектот.

Кантарионот се користи во народната медицина како природен лек кој помага при лошо расположение и несоница, па затоа е особено корисен за жените кои се во менопауза. Конзумирањето на кантарион помага во ублажување на предменструалните проблеми, а чајот од кантарион често се препорачува при дијареа, а особено за гастритис, односно за обновување на слузницата на желудникот. Мастите на база на кантарион се користат за заздравување на рани и помош при изгореници.

Чајот од кантарион не се препорачува за трудници и доилки. Доколку земате одредена терапија, кантарионот може да го намали ефектот на одредени лекови, затоа треба да се консултирате со вашиот лекар пред терапијата. Исто така, кога користите препарати од кантарион, не треба да се преизложувате на УВ зрачење.

Рецепт за чај од кантарион:

Една лажица од надземниот дел од кантарион прелијте со 200 мл вода и оставете да отстои 15 минути. Чајот пијте го три пати на ден пред јадење.

Забелешка: задолжително консултирајте се со вашиот лекар пред да користите чај и лекови од кантарион.