„Играм за да пишувам историја“, размислува Мбапе откако го собори рекордот на стрелци на ПСЖ на сите времиња

Килијан Мбапе изјави дека неговата цел е да испише фудбалска историја во Пари Сен Жермен откако стана најдобар стрелец на сите времиња на парискиот клуб.

Мбапе го постигна својот 201. гол за ПСЖ кога постигна гол во продолжението во победата на неговиот тим од 4-2 против Нант во саботата вечерта.

Голот го движи пред Единсон Кавани на листата на најдобри стрелци на ПСЖ во сите натпреварувања и тој беше воодушевен што стигна до пресвртницата.

„Играм за да испишувам историја. Отсекогаш сум велел дека сакам да пишувам историја во Франција, во главниот град, во мојата земја, во мојот град“, изјави првично Мбапе за Canal + .

„Го правам тоа, убаво е, но има уште многу да се направи. Тоа е лично достигнување, но дојдов и за колективни достигнувања“, заклучи француската ѕвезда.

На Мбапе му беа потребни само 247 натпревари за да достигне 201 гол за ПСЖ.

Тој оваа сезона постигна 18 голови во Лига 1 и е најдобар стрелец во француската лига.