Избори во Грција: Мицотакис фаворит за победа

Грција оди на избори во недела на повторени избори на кои, според најновите анкети на јавното мислење, централнодесничарската Нова демократија (НД) би можела да се врати во владата со големо парламентарно мнозинство.

Анкетите во петокот покажаа дека Кирјакос Мицотакис оди не само кон убедливо, туку и кон удобно мнозинство што го овозможува изборниот закон кој го наградува победникот со до 50 бонус места.

НД  победи на гласањето на 21 мај со 20 поени предност пред главната опозициска СИРИЗА , разлика што Грција не ја видела од 1970-тите. Но, не го дочека мнозинството потребно за да владее сам поради пропорционалниот систем на гласање што е во сила за таа анкета.

Овој пат изборите се одржуваат под поинаков систем, што значи дека Мицотакис ќе добие поголем дел од местата во парламентот ако го повтори – или подобри – неговиот настап во мај, како што покажуваат анкетите.

Анкетите покажуваат дека партијата ќе освои удобно мнозинство во новиот парламент, добивајќи многу повеќе од 151 место потребни за самостојно владеење.

21.634 гласачки центри низ целата земја се отворени во 7 часот по локално време, а се затвораат во 19 часот кога ќе биде објавена излезната анкета. Набргу потоа ќе капнат првите резултати, а јасна слика за изборите ќе се знае веќе во 21 часот.

Кирјакос Мицотакис е блиску до убедлива победа според серијата анкети на јавното мислење кои на неговата партија Нова демократија (НД) ѝ даваат уште поголема победничка разлика од гласањето одржано во мај – нејзин најдобар резултат од 2007 година со 40,8 отсто од гласовите.

Мицотакис предупредува на самозадоволство на изборите во Грција

Мицотакис предупреди на самозадоволство. Неговиот главен страв е дека, бидејќи гласачите го сметаат изборниот резултат како неизбежен заклучок, тие ќе се воздржат со тоа што ќе одлучат да го поминат денот на плажа.

„Во никој случај не сметам дека резултатот од гласачките кутии е даден“, рече Мицотакис во своето последно предизборно интервју за ТВ СКАИ во петокот.

Тој ги повика сите граѓани да излезат на гласање, посочувајќи дека резултатот од 21 мај не се брои. „Мојот апел е секој повторно да го искористи своето право на глас“, нагласи тој.

Ако НД открие дека не може да владее сама, би можела да побара трети избори за време на шпицот во август.

Гласањето се одвива во сенката на бродоломот со мигранти на 14 јуни  , кој однесе најмалку 82 животи, а стотици други се водат како исчезнати и веројатно нема да бидат пронајдени.

Но, не се очекува трагедијата да влијае на изборниот резултат.

Главниот противник на Мицотакис е Алексис Ципрас од СИРИЗА, кој освои нешто над 20 отсто на изборите во мај.

Ципрас , кој ја претвори малата партија на маргините на грчкиот живот во голема политичка сила, се признава дека се бори за својот политички опстанок, со социјалдемократскиот ПАСОК кој воскреснува, кој се бори да ја замени неговата партија како главна опозиција.

Во кампањата фокусирана на рехабилитација на социјалната држава, 48-годишниот политичар постојано го покренува сеништето на „семоќната“ десница која ги загрозува прифатените демократски норми доколку, во отсуство на ефикасна опозиција, на Мицотакис му се даде слобода.

Улогата на малите партии

На степенот на победата на Мицостакис ќе влијае бројот на партии кои ќе достигнат поддршка од 3 отсто потребна за влез во Парламентот. Настапот на малите партии ќе влијае на исходот, бидејќи колку повеќе партии ќе успеат да изберат пратеници, толку е поголем прагот за НД да освои мнозинство.

На крајната десница, Elliniki Lysi, или грчко решение, освои 4,4 отсто на 21 мај. Новодојденецот Ники или Победа анкети над прагот од 3 отсто.

Двете екстремно левичарски партии со само околу 3 отсто се раздвоени групи што ја напуштија СИРИЗА по нејзиниот изненадувачки потег во 2015 година да прифати нов меѓународен спасувачки пакет – неколку месеци откако Ципрас беше избран со ветувања дека ќе стави крај на штедењето поврзано со спасувачката програма.

Плефси Елефтеријас, или Премин кон слободата, водачот Зои Константопулу беше претседател на парламентот под Сириза, додека Јанис Варуфакис (62), секретар на МеРА25, беше министер за финансии за време на ќор-сокакот со кредиторите за спас во 2015 година. Анкетите на „Плефси Елефтеријас“ се над 3 отсто, додека МеРА 25 веднаш подолу.