Избори што ќе ја трансформираат Холандија: Првата жена ќе стане шеф на владата или национален херој сепак ќе ја освои власта?

0

Гласачите велат дека најважни прашања за нив се имиграцијата, станбената криза, здравствената заштита и животниот стандард

Во среда во Холандија се одржуваат многу важни и тензични парламентарни избори кои ќе го трансформираат политичкиот пејзаж на земјата, а резултатот не може со сигурност да се предвиди според анкетите на јавното мислење.

Откако Марк Руте беше на чело на владата рекордни 13 години, се чини дека Холанѓаните ќе ја изберат или првата жена-премиер или борец за борба против корупцијата, кој основаше партија пред само неколку месеци.

„Кој вели дека знае кој ќе победи на овие избори лаже“, изјави за АФП политичкиот аналитичар Џулија Воутерс . Сепак, сигурно е дека ново лице ќе биде на чело на Холандија, петтата по големина економија во ЕУ, која има поголемо влијание во Европа и на светската сцена отколку што може да се мисли.

Руте беше заменет на чело на Народната партија за слобода и демократија (ВВД, десниот центар) од Дилан Јесилгоз, 46-годишна жена родена во Турција, која дојде во Холандија како млада барател на азил и сега сака да распука долу на имиграцијата.

„Дојдов во оваа земја како осумгодишен бегалец и знам што значи да се бара слобода и безбедност“, изјави Јесилгоз за АФП на неодамнешниот изборен митинг. Сепак, тој смета дека бројот на баратели на азил кои сега доаѓаат во земјава, заедно со странски работници и студенти, е „премногу висок“.

„Мораме да ја намалиме таа бројка за да имаме безбеден простор за вистински бегалци“, рече таа. Со добро уво за медиумите, Јесилгоз, која ги забавува своите следбеници на Инстаграм со слики од своите кучиња, е чест учесник во холандските политички ток-шоуа. Но, критичарите велат дека таа има потешкотии да артикулира јасни политики и да објасни како би се разликувала од Руте опфатена со скандали.

„Перцепцијата е дека кампањата на партијата нема суштина“, рече Сара де Ланге , професорка по политички науки на Универзитетот во Амстердам, за АФП. „Јесилгоз нагласува дека ќе работат поинаку, но не кажува кои ќе бидат клучните мерки.

Месија

Партијата ВВД на Јесилгоза е внимателно проследена со сосема нова партија, Новиот социјален договор (НСЦ), која беше основана од харизматичниот свиркач и политички иконоборец Питер Омцигт . 49-годишниот полиглот, образован во Британија и Италија, предизвика политички метеж со својата желба да ја исчисти холандската политика.

слика

„Имавме многу политички неуспеси во последните неколку години во Холандија“, изјави тој за Франс прес. „Бевме невнимателни… и за да го поправиме тоа, потребни ни се реформи, вклучително и делумна реформа на холандската држава“, додаде Омцигт, кој исто така е против имиграцијата.

Омцигт е познат по својата антикорупциска кампања дома и во Европа, но тој ги остави гласачите во голема дилема велејќи дека не сака да биде премиер ако победи неговата партија. „За мене е од второстепена важност кој ќе биде премиер или дури министер“, рече тој, не исклучувајќи дека за премиер би можел да постави некој што не е ни на листата на НСЦ.

Политичкиот аналитичар Воутерс рече дека за многу Холанѓани тој е „еден вид спасител чија мисија е да ја реформира Холандија: „Тој во основа е национален херој, но многу луѓе не знаат за што навистина се залага“, таа. кажа.

Дали владата е фер?

Зад нив во анкетите е поранешниот еврокомесар Франс Тимерманс , застапник на Зелениот план на ЕУ и лидер на коалицијата на Зелените и Лабуристите. Партијата за слобода (ПВВ) на Герт Вилдерс е исто така во игра . Поддршката за неговата антиимигрантска и антиевропска порака е постојана и, најважно, тој ја доби согласноста на Јесилгоз за потенцијална коалиција.

Партијата на фармерите (БББ), која произлезе од протестите против мерките за намалување на емисиите на азот и извојува импресивна победа на изборите за Сенатот на почетокот од оваа година, се чини дека го загуби импулсот. Гласачите велат дека најважни прашања за нив се имиграцијата, станбената криза, здравствената заштита и животниот стандард.

Но, политичките реформи се исто така клучни, што го фаворизира Омцигт: „Најважното прашање за многу холандски гласачи во моментот е како сме управувани“, рече Воутерс.

По изборите на 22 ноември, ќе има долг период на преговори меѓу партиите за формирање остварлива коалиција и секое од 150-те пратенички места ќе биде важно. Последните денови пред изборите ќе бидат критични, рече Том Луверс , професор по политички науки од Универзитетот во Лајден.

„Десет до 15 проценти од гласачите ќе одлучуваат само на денот на изборите. Околу 30 проценти ќе одлучат неколку дена претходно“.