ИЗЛЕЗЕ НОВАТА АТП ЛИСТА: Новак Ѓоковиќ ќе ја тргне Штефи Граф за три недели

0

Загарантиран влез во историјата.

На најновата АТП листа немаше промени, а Новак Ѓоковиќ ја започна 375-та недела на тронот. Српската тенисерка е прва со 7.070 поени . Карлос Алкараз е втор со 6.730. Стефанос Циципас е трет со 6.195 бодови.

Следат Каспер Руд со 5.765, Андреј Рубљов со 4.200 и Рафаел Надал со 3.815 бодови, зад него се Феликс Огер Алиасим со 3.715, Тејлор Фриц со 3.410 бодови, а Холгер Руне е деветти – 3.046, додека Хубер е десетти. Хуркач, кој напредуваше едно место и има 2.995 бодови. 

Кај другите српски тенисери , Миомир Кечамновиќ има 33 години, Ласло Џере 62, Филип Краиновиќ 71, а Душан Лајовиќ 89.

Новак Ѓоковиќ има најмногу недели на првата позиција кога се во прашање тенисерите, а со враќањето на тронот е блиску до соборување на апсолутниот рекорд. Српскиот тенисер ја започна 375. недела на тронот, во машка конкуренција никој не му е рамен, а подобра е само Штефи Граф со 377 недели.

Српскиот шампион ќе остане на АТП тронот најмалку до 6 март, па сигурно ќе го надмине рекордот на легендарната Германка и ќе влезе во историјата на белите спортови.