Илон Маск го исмева Сем Алтман откако овој беше отпуштен од OpenAI

0

Како и многу други, Илон Маск не може да престане да ја гледа драмата околу Сем Алтман и OpenAI.

И сега тој се исмејуваше со стартапот со вештачка интелигенција и неговиот поранешен извршен директор откако беше отпуштен поради Google Meet.

„Сега ќе мора да користат тимови!“, напиша Маск како одговор на најавата на извршниот директор на Мајкрософт, Сатја Надела дека Сем Алтман и Грег Брокман ќе и се приклучат на компанијата – упатување на фактот дека одборот на OpenAI очигледно се потпира на технологијата за видео повици на Google, и покрај Мајкрософт инвестира 10 милијарди долари во стартап со вештачка интелигенција.

Така, според медиумите, Маск изгледа „ужива“ во драмата околу отказот на Алтман, пренесува Телеграф.

Двајцата помогнаа заедно да започнат OpenAI во 2015 година, но Маск замина во 2018 година и подоцна ја критикуваше компанијата за нејзиниот договор со Мајкрософт.

Извршниот директор на Tesla беше во онлајн расправија со Алтман во последните неколку недели, откако поранешниот извршен директор на OpenAI го исмејуваше Грок, моделот за вештачка интелигенција изграден од компанијата xAI на Маск, која тој ја постави на почетокот на оваа година за да се натпреварува со OpenAI.

Инаку, Алтман беше отпуштен од одборот на OpenAI во петокот, откако членовите на одборот рекоа дека тој не бил „константно искрен“ во разговорите со нив.

Во меѓувреме, беше објавено дека една од можните причини за отпуштањето на Алтман е растечката тензија помеѓу комерцијалниот притисок OpenAI предводен од Алтман и делови од компанијата кои беа загрижени за ризиците што ги носи технологијата за вештачка интелигенција.

Илон Маск изрази слична загриженост во минатото и го повика одборот да го објасни образложението зад отпуштањето на Алтман.

„Со оглед на опасноста и моќта на напредната вештачка интелигенција, јавноста треба да биде информирана зошто одборот смета дека мора да донесе толку драстична одлука“, напиша тој во неделата во X.