ИЛОН МАСК: „Го сменив името во г-дин Твит, сега Твитер нема да ми дозволи да го сменам назад“

Ниту првиот човек на Твитер, Илон Маск, не е над правилата на таа социјална мрежа.

Во средата, Маск на Твитер објави дека го сменил своето име во г. Твит, но повеќе не може да си го врати вистинското име.

„Го сменив името во г-дин Твит, сега Твитер нема да ми дозволи да го сменам назад“, напиша Маск во објавата придружена со емотикони за смеење.

Маск оваа недела случајно го доби прекарот од адвокат додека бил на суд, а неговата објава доби повеќе од половина милион лајкови, над 40.000 ретвитови и повеќе од 40.000 коментари. Иронијата дека сопственикот и извршен директор на Твитер не можел да си го смени сопственото име не останала изгубена кај многу негови следбеници.

„Дали сте се обиделе да се јавите на 911? еден корисник му одговорил.

Новото име на Маск на Твитер, сепак, не е случајно избрано. Имено, на 23-ти јануари, многу пред Маск да го промени своето име, новинарот од Силиконската долина Теди Шлајфер објасни: „Адвокатот кој вкрстено го испрашуваше Илон Маск случајно го нарекол „Господин Твит“ наместо „Господин Маск“. Илон вели дека „г. „Твит е многу добро име“.

Маск се појави на суд за време на судењето на акционерите на Tesla. Инвеститорите го тужат, тврдејќи дека извршил измама со хартии од вредност преку твит во 2018 година. Извршниот директор на Твитер, кој најави дека ќе се повлече од функцијата откако ќе најде соодветна замена, се чини дека името му се допадна доволно за да го направи негово ново име на интернет .