Илон Маск отпушти уште најмалку 50 вработени во Твитер, вклучително и висок персонал

0

Најмалку уште 50 работници на Твитер беа отпуштени во последниот круг на намалувања откако Илон Маск ја купи компанијата за 44 милијарди долари минатата година, според новиот извештај.

Отпуштањата во саботата беа насочени кон повеќе инженерски тимови, вклучително и оние кои работат на технологија за рекламирање, главната апликација на Твитер и дигиталната инфраструктура што ги одржува системите на гигантот од социјалните медиуми, објави Информации .

Веб-страницата фокусирана на технологија цитираше извори со директно знаење за ова прашање, според Ројтерс, кој рече дека отпуштањата го означиле најмалку осмиот круг на намалувања под водство на Маск.

Очигледно, во конзервираните бил и високиот менаџер на производи Мартијн де Кујпер, чијшто холандски стартап, компанија за дигитални билтени, Revue, ја купи Твитер за необјавена сума во јануари 2021 година.

„Се разбудив и открив дека сум заклучен надвор од мојата е-пошта. Изгледа ме пуштија. Сега моето патување по Реви е навистина завршено“, напиша Де Кујпер на Твитер рано во неделата.

Revue продолжи како самостојна компанија откако беше купена од Твитер, но беше затворена на 18 февруари, со порака објавена на нејзината страница во која потегот се нарекува „тешка одлука“.

Огласувачите ги намалија или престанаа да трошат на Твитер откако Маск, самопрогласен „апсолутист на слободата на говорот“, го купи во октомври и ги врати контроверзните корисници , вклучително и поранешниот претседател Доналд Трамп.

Маск, исто така, ангажираше тим од независни новинари за да ги проверат внатрешните досиеја на компанијата за да го откријат минатото „потиснување на слободен говор“ преку тековната серија „Датотеки на Твитер“ .

Првиот дел ги детализираше потезите на компанијата против The Post по нејзината бомба, откривањето на сега озлогласениот лаптоп на Хантер Бајден во октомври 2029 година.

Претходно овој месец, Маск – чија проценета нето вредност од 190,8 милијарди долари го прави вториот најбогат човек во светот – објави на Твитер дека го спасил Твитер „од банкрот“ и дека компанијата „сега има тенденција да се пробие“ по три „исклучително тешки месеци“.

Минатата недела Маск ги осветли финансиските проблеми на компанијата откако The Wall Street Journal објави дека платформата била шлаканица со најмалку девет тужби во кои се барале повеќе од 14 милиони долари, плус камата, пред тој да ја преземе функцијата.

„Кажете што сакате за мене, но јас ја купив најголемата непрофитна организација во светот за 44 милијарди долари lol“, напиша Маск во вторникот на Твитер.