Има 90 години и лабаво се шета на модните писти! Познатата актерка дојде во придружба на 32 години помладиот сопруг, сите погледи беа вперени во неа! (фото)

Вечна икона на елеганцијата, актерката Џоан Колинс, направи сите погледи да бидат вперени во неа на летната забава на музејот Викторија и Алберт во Лондон во средата навечер, изгледајќи прекрасно како и секогаш.

На 90-годишна возраст, безвременската актерка му даде енергуја на настанот, појавувајќи се во блескава тоалета со светки во комбинација со светкава наметка со светки, пркосејќи ѝ на нејзината возраст со неверојатен шарм.

Легендата на малите екрани беше придружувана од нејзиниот елегантен сопруг Перси Гибсон (58), кој носеше софистициран костум во темно сина боја.

Ѕвездата од Династија го дополни својот гламурозен изглед со фустан со металик светки, блескави потпетици и драматични сребрени обетки. Таа зрачеше со харизма и софистицираност.

Џоан го истакна својот изглед со интересни очила и светла насмевка додека им позираше на фотографите.

Изложбата „ДИВА“, отворена за јавноста од 24 јуни, има за цел да ја оддаде чест „моќта на иконските изведувачи да се трансформираат и инспирираат“ и да ја испита „пропустливоста на жените, моќта и креативноста низ објективот на изведбата“.

На настанот ќе бидат претставени над 250 предмети од областа на модата, фотографијата, дизајнот и музиката. Меѓу значајните присутни беа Трини Вудал, Вик Хоуп и Никола Робертс. Сопругот на Џоан, Перси, патем е најдолговечниот од сите нејзини сопрузи, тој доаѓа од Перу и е прославен холивудски продуцент, најпознат по продукцијата на сензационалниот квиз „Кој сака да биде милионер“.

Разликата во годините, поточно 32, меѓу нив не е значајна за Џоан. Таа честопати во интервјуата за поранешните мажи велеше: „Ако умрел, умрел“.

Двојката ја одбележа 20-годишнината од бракот со ѕвездена забава на Клариџ минатата година, што дополнително ја зацврсти нивната врска. Перси е петтиот сопруг на Џоан, а пред него таа беше во брак со Максвел Рид, Ентони Њули, Рон Кас и Питер Холм.

Славната кариера на Џоан опфаќа над 50 филмови и бројни изведби на Вест Енд и Бродвеј, вклучувајќи ја и нејзината монодрама, која кулминираше со добивањето ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд.

Актерката има две деца, Тара и Александар Њули, со вториот сопруг Ентони Њули и ќерката Катјана Кас со Рон Кас.