Индиската морнарица успешно тестираше ракета земја-воздух со среден дострел

Најновиот тест доаѓа 2 дена откако морнарицата успешно ја тестираше ракетата БрахМос.

Индиската морнарица во вторникот соопшти дека успешно тестирала ракета земја-воздух со среден дострел (MRSAM) од разурнувачот ИНС Висахапатнам.

„Индиската морнарица успешно го презеде гаѓањето MRSAM од INS Visakhapatnam за проверка на способноста за ангажирање против бродски проектили“, објави портпаролот на индиската морнарица на Твитер.

Последното пробно истрелување дојде два дена откако морнарицата успешно ја тестираше верзијата на суперсонична ракета „БрахМос“, лансирана од брод.

„Успешниот прецизен напад на индиската морнарица во Арапското Море со ракета „БрахМос“, лансирана од брод“, соопшти во неделата морнарицата, додавајќи дека проектилот што бил тестиран имал домороден „трагач и засилувач“.